profil

Czy w teraźniejszości sa jeszcze szlachetni rycerze?

poleca 85% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od okresu średniowiecza minęło ok. V wieków i świat tamtego czasu zmienił sie w dużym stopniu. Najbardziej jednak zmienili się ludzie , ich poglądy , problemy i co najbardziej różni nas od tamtej epoki , podejście do życia . Odzwierciedlenia wszelakich wartości , ideałów , które kiedyś wiele znaczyły , trudno jest odnaleźć dzisiaj . Są to jedynie małe cząstki tamtych czasów.

Zbroja , miecz , koń , dama serca , honor , waleczność , religijność , patriotyzm ........ Na próżno będzie szukać odzwierciedlenia rycerza w XXI wieku . Jego częścią może być bohater sensacyjnego filmu walczący z przestępstwami (np.: ''strażnik teksasu'') czy super bohater bajek i komiksów , który ocala świat przed zniszczeniem. Lecz w tych postawach trudno odnaleźć podniosłość średniowiecznych wojowników . Bohaterowie filmów często walczą nieuczciwie , używają podstępów , nie przestrzegają zasady , fair play , natomiast bajkowe postacie są praktycznie niezniszczalni , a przecież to śmierć na polu bitwy była upragnionym zwieńczeniem żywota wojownika. Rycerz nie jest aktualnie kojarzony jedynie ze wzorem prawości i szlachetności . ''Czarni rycerze'' z początkowej trylogii J.R.R. Tolkiena pt. ''Władca pierścieni'' są uosobieniem zła , bezwzględności , okrucieństwa . Ich jedynym celem jest zdobycie pierścienia władzy , używając do tego wszelkich środków.

Współczesnymi rycerzami mogli być policjanci , którzy miecz zamienili na pistolet czy pałkę , a konia na samochód . Jednak waleczność przekształciła się u nich w agresji , a honor w nikczemność , czego przykładem mogą być sprawy morderstwa czy pobić dokonanych przez ''strażników prawa''.

Rycerskość jest dziś cechą charakteru dotyczącą głównie mężczyzn . Ma ona związek z damą serca , która stanowiła nieodłączną część życia rycerza . Troska , walka o dobre imię , wierność - to dostawała kobieta od swojego wybranka . Dziś jest to szeroko pojęta uprzejmość , szacunek , pomoc czy też wyręczanie . Jednak takie zachowania można zauważyć nie u wszystkich mężczyzn i nie na początku dziennym . Najwidoczniej ojcowie rzadziej zaczepiają swoim synom zasady traktowania płci pięknej . Jednak uważam , że jest to również wynik zachowania kobiet . Feministki nie chcą traktowania w sposób wskazujący na ich słabość . Czy kobieta nie potrafi samodzielnie usiąść , czy też otworzyć drzwi ?

Ludzie chcą żyć na wysokim poziomie , urzeczywistniać swoje marzenia , realizować plany zawodowe . Osiągnąć to można tylko dzięki ciężkiej pracy i ambicji , tak więc uczymy sie , pracujemy , pniemy coraz wyżej . W tej gonitwie nie ma czasu na myślenie o niepowodzeniu czy tragedii , jest to zauważane dopiero , gdy te problemy powstaną .

Przykład powinni dawać duchowni , jednak ich życie trudno nazwać ubóstwem . Niemałe pieniądze od parafian , przywileje , pozwalają im żyć na wysokim poziomie .

Św. Aleksy rozdał swój majątek biednym - dzisiaj taki czyn nazwalibyśmy głupotą . Współcześnie pomaga się w inny sposób potrzebującemu . Jurek Owsiak co roku organizuje ''WOŚP'' , Janina Ochojska organizuje np. zbiórki leków dla regionów dotkniętych wojną , Marek Kotański był założycielem ''Monaru'' - ośrodka dla młodzieży mającej problemy z narkotykami , TV Polsat prowadzi akcję ''Podaruj dzieciom słońce''. Ludzie chętnie przyłączają się do tego typu akcji , czasem ''sypną grosz nędzarzom''.

Podsumowując , mogę stwierdzić , że człowiek współczesny jest ubogi . Rozdarty miedzy systemami wartości , a własnymi pragnieniami świat zmienia się szybko , a on nie ma czasu , żeby zastanowić się nad swoim życiem . Brak autorytetów ,pogoń za szczęściem , załamania Człowiek w średniowieczu miał łatwiej . Posiadał nad sobą sprawiedliwego króla , chciał osiągnąć Królestwo Niebieskie i do tego dążył . Jego świat był uporządkowany . Właśnie ładu i spokoju wewnętrznego możemy mu pozazdrościć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata