profil

Isaak Newton

poleca 85% 1477 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Newton Isaac Sir (1643-1727), fizyk, matematyk, filozof i astronom. Był
profesorem fizyki i matematyki uniwersytetu w Cambridge w latach 1669-1701, był członkiem Royal Society, a od 1672-1703 jego prezesem, członek paryskiej AN od 1699. W 1705 otrzymał tytuł szlachecki.

W 1687 opublikował pracę Philosophiae naturalis principia mathematica, w której sformułował podstawy fizyki (zasady dynamiki) i przedstawił ich zastosowanie w mechanice, astronomii i fizyce. Sformułował prawo powszechnego ciążenia (prawo grawitacji), wyjaśnił precesję osi Ziemi i pływu morza, uzasadnił prawa Keplera.

W optyce opracował korpuskularną teorię budowy światła, określił zasady optyki geometrycznej oraz odkrył interferencję światła (pierścienie Newtona). Dał początek badaniom nad ciepłem (wprowadził skalę stopni ciepła, podał prawo stygnięcia ciał).

Odkrył rachunek różniczkowy i całkowy, podał metodę przybliżonego rozwiązywania równań (tzw. metoda stycznych), podał wzór interpolacyjny dla wielomianu n-tego stopnia określonego w n-punktach, badał własności krzywych. W filozofii twórca mechanicyzmu.
Podziwiam go, ponieważ był wielkim człowiekiem, on jako pierwszy podjął się próby uporządkowania dotąd odkrytej wiedzy ludzkiej w zakresie matematyki i udało mu się to. Prawdopodobnie bez jego odkrycia matematyka byłaby na bardzo zacofanym poziomie w porównaniu z tym co mamy dziś.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata