profil

Podział lasów światowych

drukuj
poleca 84% 112 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Światowe lasy
Las szpilkowy- formacja roślinna strefy umiarkowanej związana z obszarami wyższych szerokości geograficznych północnych lub górskimi, o opadach atmosferycznych wynoszących 750-3750 mm/rok, gdzie zaznacza się tendencja do skracania sezonu wegetacyjnego (okres wegetacyjny).Składa się z drzew szpilkowych: świerka (Picea), jodły (Abies), choiny (Tsuga), daglezji (Pseudotsuga) i innych. Najbardziej znanym przykładem lasu szpilkowego klimatu umiarkowanego jest wilgotny las sekwojowy w Kalifornii (USA), osiągający wiek kilku tysięcy lat i wysokość do 110 m.
Las deszczowy (równikowy)- formacja roślinna charakterystyczna dla strefy klimatu równikowego, charakteryzującego się wysoką sumą rocznych opadów atmosferycznych (ponad 2000 mm) oraz brakiem pór roku. Las deszczowy występuje w trzech głównych obszarach: w dorzeczach Amazonki i Orinoko w Ameryce Południowej (największy obszar zwartego występowania) oraz w Ameryce Środkowej, w dorzeczach Kongo, Nigru i Zambezi w środkowo-zachodniej Afryce i na Madagaskarze, w regionie Indii, Indochin, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Nowej Gwinei. W lesie deszczowym życie zwierząt skupia się w wyższych warstwach roślinności. Jest to najbogatsza w gatunki roślin i zwierząt formacja roślinna na Ziemi, zarazem najsłabiej zbadana.
Las liściasty- formacja roślinna charakterystyczna dla strefy klimatycznej umiarkowanej, gdzie opady są duże (750-1500 mm), a temperatury średnie, z wyraźnie zaznaczoną sezonowością. Głównym składnikiem są drzewa zrzucające liście na zimę. Główne rodzaje drzew to: grab (Carpinus), buk (Fagus), dąb (Quercus), klon (Acer), jesion (Fraxinus), z roślin zielnych, zawilec (Anemone). Jest to naturalne, klimaksowe zbiorowisko roślinne dla przeważających obszarów Europy.
Las sawannowy- wraz z sawanną tworzy grupę formacji sawannowych w klimacie podrównikowym o wybitnej porze suchej i niskich opadach 400-600 (900) mm rocznie. Wśród okazałych twardolistnych traw, rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach drzewa o parasolowatym pokroju, często kolczaste, okresowo zrzucające liście (np. akacje i baobaby).
Las suchy (kserofityczny)- w klimacie podrównikowym o niskich opadach 400-900 mm rocznie i krótkiej, często nieregularnej, porze deszczowej. Drzewa mają grubą korę, zwięzłe, albo przeciwnie, gąbczaste drewno, magazynujące wodę, oraz drobne liście, kolce i ciernie. Częste są sukulenty drzewiaste (kaktusy, wilczomleczowate). Występuje w Meksyku i na wyspach Morza Karaibskiego, w Brazylii i Afryce, gdzie las suchy w klimacie bardziej suchym przechodzi w las sawannowy, oraz w Australii, tworząc zarośla z eukaliptusamii akacjami.
Las zawsze zielony twardolistny- w klimacie podzwrotnikowym typu śródziemnomorskiego, z wilgotną i chłodną zimą oraz suchym i gorącym latem. Drzewa i krzewy mają niewielkie, skórzaste, czasem igiełkowate liście oraz grubą korę (dąbkorkowy). Niszczony od czasów starożytnych ustąpił na rzecz twardolistnych zarośli. Występuje na obrzeżach Morza Śródziemnego, w Kalifornii, w środkowym Chile (mattoral) i w Afryce Południowej (fynbos).
Inne rodzaje lasów: Mieszany, iglasty, borealny, zimozielony, mglisty, monsunowy, węglowy, gospodarczy, galeriowy, łęgowy...


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:11)

nie ma nic o lasach mieszanych

27.7.2006 (12:10)

słabiutka praca