profil

Zasłużone miasto europejskie w dziejach kontynetu.

poleca 85% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Które z miast europejskich waszym zdaniem zasłużyło sie w dziejach kontynentu europejskiego. Uzasadnijcie swoją odpowiedź.

Jest takie jedno miasto w Europie, leżące pomiędzy łańcuchem górskim Apeninów a Morzem Tyrreńskim – zwane WIECZNYM. Niegdyś stolica wielkiego imperium, potem duchowe centrum całego kontynentu, dziś potężny ośrodek turystyczny.

`Caput mundi`, `Stolica Świata` czy `Urbe` - przydomki nie tylko perły Włoch, ich stolicy i największego miasta, ale również światowego dziedzictwa kultury. W tych zaledwie dwóch słowach mamy niezwykłą kondensację głównych aspektów miasta, na którym skupiała się od wieków uwaga całego świata i który wzbudzał podziw społeczeństw różnej narodowości, różnego wyznania i różnej ras...wzbudzał i wzbudza po dziś dzień.

Nasz faworyt do zdobycia miana najbardziej zasłużonego miasta kontynentu europejskiego – stolicy Europy – jak podaje legenda zastał założony około 753 r.p.n.e. przez bliźniaków – Romulusa i Remusa – synów boga wojny Marsa, który życie swe zawdzięczają poniekąd „matce-wilczycy”. Zakładając Rzym pierwszy z nich wypełnił misje powierzoną jego przodkowi Eneaszowi. Położone nad Tybrem Miasto siedmiu wzgórz stało się wspaniałą stolicą olbrzymiego Imperium – ośrodkiem w którego murach kwitły sztuki piękne i kultura całego świata antycznego. Jednak po przysłowiowych „siedmiu latach tłustych” nadszedł czas na „siedem lat tych mniej obfitych”, zakończył się okres świetności i triumfu i przyszła epoka zniszczeń, jakie niosły za sobą liczne najazdy barbarzyńców. Przyspieszyły one upadek Imperium i koniec starożytnego Rzymu. Lecz już po niedługim czasie jako miejsce kaźni pierwszego Wikariusza Chrystusa miasto urosło do rangi duchowej stolicy nie tylko Europy, ale całego świata chrześcijańskiego, wzbogacając się o miejsce kultu, które dziś jeszcze – po ponad dwóch tysiącach lat dziejów ludzkości – pozwala nam prześledzić fazy historii architektury chrześcijańskiej.

Stare przysłowie mówi, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Skądkolwiek więc przybyliśmy, pamiętajmy, ze jesteśmy w mieście, gdzie przed wiekami zrodziła się cywilizacja Europy. Bowiem to Rzym – śmiało można rzec – stanowi jej kolebkę. To nie kto inni jak Rzymianie, z natury bardziej praktyczni niż na przykład Grecy, chętniej poświęcali się polityce, administracji i zarządzaniu państwem; ich działa noszą znamiona przede wszystkim użyteczności. I ta właśnie cecha uderzy nas najbardziej gdy kiedyś zechcemy poznać i przyjrzeć się z bliska amfiteatrom, forom, bazylikom czy choćby termom.

Szczęśliwym zrządzeniem losu, miasto to nawet po wspomnianym już wcześniej przez nas upadku wielkiego Imperium, było nadal kulturalnym centrum świata – a czy nie jest nim do dzisiaj?... Stało się siedzibą Następcy Św. Piotra i stolicą chrześcijaństwa. To przede wszystkim dzięki papieżom, w okresie Renesansu i Baroku, miał miejsce rozwój wszelakich sztuk. Potęga Kościoła znalazła swój najwyższy wyraz choćby w budowie Bazyliki Świętego Piotra i zespołu Pałaców Watykańskich. Nieporównywalne arcydzieła Bramantego, Rafaela i (a raczej przede wszystkim) Michała Anioła stanowią największe osiągnięcia geniuszu artystycznego wszechczasów.

WIECZNE MIASTO – największy skarbiec Europy to miejsce które wymaga „dokładnego poznania i zrozumienia”. Obcowanie z jego jakże burzliwą historią i pięknem to z pewnością nie lada wyzwanie - jednak warte podjęcia. Łączy ono w sobie monumentalność starego centrum – z jego antycznymi ruinami, wielkimi bazylikami, renesansowymi pałacami czy placami barokowymi – z typowymi atrybutami współczesnej metropolii. Nawet stare centrum Rzymu nie ma jednolitego charakteru: przecinają je szerokie nowoczesne arterie, tudzież słynne ulice pełne eleganckich lokali, galerii sztuki i antykwariatów, a i nie brak przy tym mniej wytwornych dzielnic ludowych. Rzym tętni przebogatym życiem kulturalnym – muzea, biblioteki, archiwia, instytuty kultury (wiele z nich o randze międzynarodowej), teatry i sale koncertowe. Opera rzymska należy do najznamienitszych w świecie. Liczne ważne akademie papieskie czy Uniwersytet Rzymski będący największym w kraju, wspaniałe budowle i zabytki świadczą o wysokimi stopniu rozwoju i bujnej historii, gdzie każdy z osobna zachwyca, przykuwa uwagę, budzi podziw a poznawszy przeszłość jego doceniamy ogromny wkład Rzymian i spuściznę – niewątpliwie niepowtarzalnej wartości – jaką nas obdarzyli. Wiele z najcenniejszych dzieł sztuki znajdziemy w muzeach Kapitolińskim i Narodowym, najświetniejsze kolekcje. Lecz nie tylko w tym tkwi główny aspekt życia rzymskiej metropolii. Rzym to nade wszystko stolica nowoczesnego państwa liczącego niemal 60 milionów mieszkańców. Jest bez wątpienia jednym z największych na kuli ziemskiej ośrodków turystyki, a zarazem metą pielgrzymek z całego świata – zwłaszcza przy okazji świąt religijnych i Roku Świętego. Ale dzisiejszy Rzym to także wielki ośrodek przemysłowy; mieści się tu główna baza doskonale prosperującego przemysłu filmowego – wytwórnia filmowego Cinecitta.

„Przeszłemu” Rzymowi możemy wiele zawdzięczać. To w państwie, którego stolicą jest Wieczne Miasto powstał pierwszy uniwersytet – założony w XI wieku w Bolonii, będący wynikiem wielkiego ożywienia kulturalnego w Europie. Włoch – Święty Tomasz z Akwinu opracował tzw. metodę scholastyczną – która z biegiem czasu stosowana była we wszystkich uczelniach średniowiecznych. W tym samym czasie, kiedy to w Europie Zachodniej i Środkowej tworzono dzieła o wymowie średniowiecznej, a w architekturze nadal panowała styl gotycki, we Włoszech, rodziła się już nowa literatura i sztuka –jej twórców nazywamy humanistami. Kolejnym „dorobkiem” pochodzącym z Włoch był niewątpliwie najznakomitszy pisarz włoski – Dante Aligheri, który stworzył sławne i do dzisiaj czytane dzieła w języku włoskim. Najbardziej znany utwór Dantego to „Boska Komedia”. Imperium rzymskie – największa potęga – była jedną rozciągniętą w pasie serią sukcesów. Doskonała organizacja rzymskich żołnierzy i sposoby walki były decydującymi czynnikami, które wpłynęły na sukcesy podbojów. Wspaniała polityka i ustrój państwa zapewniły porządek i ład wewnątrz kraju. Rzymianie słynni są także z rozwijanego przez długie wieki prawa. Podstawowe zasady, dotyczące różnych kwestii, na przykład: sprzedaży i kupna czy testamentów są obecne w naszym prawie oraz prawach innych państw do dnia dzisiejszego.

Rzymianie wynaleźli cement i w znakomity sposób tworzyli ogromne gmachy, byli znakomitymi budowniczymi utwardzanych dróg, bez żadnych problemów rozwiązywali problemy i trudności związane z zaopatrzeniem miasta w wodę – budowali wodociągi. Te wymienione zasługi Włoch to tylko nieliczne ich osiągnięcia. Każde z innej dziedziny życia, pokazują różnorodność i bogactwo spuścizny. A przecież rozwój Imperium, to także rozwój każdej jego „części składowej”, dorobek Cesarstwa i jego mieszkańców to również świetność miast.

Kapitol, Forum Romanum, Łuki Triumfalne, Koloseum, Katakumby Św. Kaliksta, Święte Schody, Fontanna di Trevi, Panteon, Plac i Bazylika Świętego Piotra, Kaplica Sykstyńska i wspaniałe dzieła Michała Anioła to miejsce, bez których nie wyobrażamy sobie istnienie Rzymu, to miejsce odwiedzane przez miliony turystów, miejsca będące świadkami przeszłości, z wielka historia, miejsca z duszą, bez których pobyt w Rzymie to tak naprawdę „nie pobyt”. Jednak to zaledwie mała część dorobku cywilizacyjnego, to tylko niektóre znane i budowle i składniki „Rzymu”, które łącznie z całym charakterem miasta, z jego kulturą i obyczajami tworzą wspaniałą atmosferę, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, coś co go zainspiruje i zadziwi, rozweseli i wprowadzi w momenty zadumy. To „po prostu”

RZYM- WIECZNE MIASTO – STOLICA EUROPY !!!

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Typ pracy