profil

Higiena osobista i styl życia

poleca 85% 2788 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Higiena to nauka zajmująca się zdrowiem człowieka. Obejmuje higienę układu nerwowego, narządów zmysłów, psychiczną, układu krążenia, układu oddechowego, skóry, odzieży, odżywiania, seksualną, pracy, snu oraz wypoczynku.

Skóra narażona jest na wiele uszkodzeń, zabrudzeń. Aby utrzymać jej jak najlepszą higienę należy codziennie usuwać z jej powierzchni kurz, pot, łój, naskórek oraz różne drobnoustroje, czyli po prostu się myć. Całe ciało należy myć mydłem i ciepłą, ale nie gorącą wodą, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety myć ręce, a włosy tylko wtedy, kiedy tego wymagają. Nie należy używać cudzych przyborów toaletowych takich jak ręcznik, szczoteczka do zębów ani nie nosić cudzych ubrań, butów i bielizny. Jeśli nie zachowuje się tych podstawowych zasad może dojść do różnych chorób skóry. Bakterie, wnikając do skóry mogą spowodować zmiany ropne (liszajec, róża). Chorobotwórcze grzyby mogą doprowadzić do grzybicy (paznokcie, stopy). Przyczyną może być np. używanie wspólnych przyborów toaletowych lub butów. Innym rodzajem zakażenia skóry jest świerzbowiec ludzki. Aby uniknąć chorób skóry należy ZAWSZE nosić tylko swoje ubrania i buty, na basenie publicznym nosić klapki, używać własnych przyborów toaletowych i systematycznie obcinać paznokcie. Zapobiec chorobom można dzięki kosmetykom do twarzy i ciała, których teraz w sklepach kosmetycznych i drogeriach nie brakuje. Głównym utrapieniem młodzieży jest trądzik młodzieńczy, którego również można pozbyć się za pomocą preparatów oraz wizytom u kosmetyczki lub dermatologa. Ale podstawową zasadą zwalczania pryszczy jest zdrowe odżywianie się (brak tłustych i ostrych potraw) oraz uprawianie sportów i gimnastyki.

Drugim ważnym czynnikiem ochrony zdrowia jest higiena żywienia i żywności. Określa niezbędne warunki do realizacji prawidłowego żywienia. Skutki nieprawidłowego odżywiania mogą powodować nieprawidłowy rozwój organizmu, anemię, otyłość lub próchnicę zębów. Przy nieodpowiednim sposobie żywienia zmniejsza się wydajność pracy oraz odporność na choroby zakaźne. Ważnym problemem sanitarnym prowadzącym do zatruć pokarmowych są pasożyty przewodu pokarmowego. Źródłem ich powstawania jest skażenie wody i żywności, czego dowodem jest panująca w ostatnich latach salmonella. Zatrucia pokarmowe to krótkotrwałe, ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe. Mogą być spowodowane drobnoustrojami (jad kiełbasiany) albo spożyciem trujących grzybów lub roślin (muchomory, wilcza jagoda). Zatrucia związane są z nieprzestrzeganiem zasad higieny żywności (np. ubój chorych zwierząt). Woda z kranu i źle przygotowane jedzenie mogą być zakażone wieloma bakteriami i pasożytami wywołującymi ciężkie schorzenia (dur, czerwonka, cholera). Nieprzestrzeganie zasad higieny prowadzi do infekcji, zatruć, schorzeń i zmian w budowie części układu pokarmowego lub zaburzeń w ich funkcjonowaniu.

Nasze zdrowie zależy również od naszego stylu życia. Wszystkie czynniki – sport lub jego brak, dobre lub złe odżywianie się, dbałość o higienę – wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.
Bardzo ważne jest to, jakie składniki odżywcze dostarczamy organizmowi. Inne dostarczają energii, następne są potrzebne do rozwoju, a jeszcze inne do prawidłowego przebiegania procesów życiowych. Dlatego powinniśmy starannie dobrać sobie menu, aby niczego w nim nie zabrakło. A jeżeli preferujemy zjeść obiad w fast-foodzie zamiast w domu lub domowej restauracji to długo nie pocieszymy się urodą. „Szybkie jedzenie” bardzo szybko doprowadzi do otyłości, z której bardzo ciężko jest wyjść. Nie pomogą nawet sporty i ćwiczenia. One również są ważne w utrzymaniu zdrowia, samopoczucia, kondycji i atrakcyjności. Po pierwsze regularne ćwiczenia lub gimnastyka wspaniale wpływają na sylwetkę i kształty ciała. Po drugie po wysiłku poprawia nam się nastrój i nabieramy chęci do życia. Aktywność fizyczna również poprawia zdrowie. Pracujące mięśnie korzystnie wpływają na krążenie krwi, co całemu organizmowi zapewnia doskonałe ukrwienie i dotlenienie oraz usprawniają pracę serca i naczyń krwionośnych. Ćwiczenia powinny być dobrane do wieku i możliwości. Osoby starsze i słabe powinny wybrać jakieś lekkie zajęcia takie jak jogging czy fitness. Natomiast ci, którzy chcieliby popracować nad figurą i mięśniami powinni wybrać się na siłownię. A te osobom, które sport uprawiają tylko dla zdrowia i przyjemności polecam bieganie lub jazdę na rowerze, a w zimie narty lub łyżwy.
Aby zachować zdrowie psychiczne należy też zaplanować sobie cały dzień, aby nie zabrakło w nim miejsca na obowiązki, jak i przyjemności. Spotkania z przyjaciółmi, klasówki, zajęcia dodatkowe… Na wszystko znajdzie się czas. Trzeba tylko umieć go sobie zaplanować, aby bez stresu przygotować się do sprawdzianu, a nie wyjść do kina. Ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia psychicznego i społecznego ma dobry nastrój, pozytywne nastawienie i życzliwość wobec innych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty