profil

Jak rozumiesz tytuł Siódma pieczęć? Odwołaj się do treści i problematyki filmu Ingmara Bergmana.

poleca 85% 692 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przełamanie siódmej pieczęci według Apokalipsy św. Jana oznaczało moment, w którym rozpoczyna się czasu ostateczny, czas w którym miłosierny Bóg oddziela dobro od zła, poczym zsyła na umiłowaną przez siebie ziemię śmierć i zagładę. Nadanie przez Igmara Bergmana swojemu filmowi tytułu Siódma Pieczęć ma związek z losem ukazanej grupy ludzi, którzy żyjąc w ciemnych czasach średniowiecza, muszą sprostać trudom dnia codziennego. Opisany w filmie świat pustoszony jest przez zabójczą zarazę, klęski suszy, nieurodzaju.

Główną, pierwszoplanową postacią w filmie jest rycerz — Antonius Block, w tej roli Max von Sydow. Gdy nadchodzi jego czas, zawiera ze śmiercią pakt. Rozgrywa z kostuchą partię w szachy, ma pozostać przy życiu dopóty, dopóki będzie dotrzymywać jej kroku w grze. Antonius Block jest człowiekiem zagubionym, nieustannie zastanawiającym się nad bezsensem własnego życia. Jak sam mówi: Moje życie stało się czczą gonitwą, nieustannym błądzeniem, rozwlekłą mową bez znaczenia . W jego duszy jest pustka, zwłokę zyskaną dzięki grze chce wykorzystać w celu znalezienia odpowiedzi na dręczące go niepewności. Podczas rozmowy z Jofem (Nils Poppe) i jego żoną Mią (Bibi Andersson) uświadamia sobie jak bardzo szczęśliwi są jego rozmówcy. Żyjący skromnie Jof i Mia razem ze swoim 2 letnim synkiem Mikaelem potrafią cieszyć się najmniejszymi rzeczami, wspólnie spędzonym czasem. Zapamiętam tę chwilę. Tę ciszę, ten zmierzch, naczynia wypełnione poziomkami i mlekiem, wasze twarze w świetle wieczoru, śpiącego Mikaela i Jofa z lirą.(...) Pamięć o tym chciałbym troskliwie ująć w ręce, jak miskę napełnioną po brzegi świeżym mlekiem. — słowa te wypowiada rycerz patrząc na ogromne szczęście tej niewielkiej rodziny. Wiedząc, że śmierć nie ma zamiaru oszczędzić tych ludzi celowo przegrywa grę z kostuchą, przybliżając nieuniknione, odwraca jej uwagę od uciekającej rodziny. Dla Antoniusa Blocka przełamaniem siódmej pieczęci może okazać się ostateczne — nieuniknione spotkanie ze śmiercią, odejście w nicość, lecz niekoniecznie. Możliwe, że złamaniem pieczęci stało się dla niego, otrzymanie odpowiedzi na nurtujące go pytania, znalezienie sensu życia, co za tym idzie, pogodzenie się z własnym nieuniknionym losem.

Dla Jofa i Mii swojego rodzaju przełamaniem pieczęci — wydarzeniem po którym mogli by już odejść z tego świata — było niewątpliwie zapewnienie lepszej przyszłości małemu Mikaelowi. Marzyli o tym aby miał lepsze życie niż oni, wierzyli, że wyrośnie na wspaniałego akrobatę, albo kuglarza, który będzie w stanie zdobyć to, co dla nich jest nieosiągalne. Jeśli ich pieczęć zostanie przełamana, zostanie po nich Mikael, ich syn, ich dziedzictwo.

Film ukazuje wyraźny kontrast pomiędzy szczęśliwą rodziną Jofa a dziewczyną —Tyan (Maud Jansson). Posądzana o cielesne zadawanie się z szatanem, na podstawie mętnych zeznań kilku osób, 14 letnia dziewczyna została skazana na straszliwe męki. Zakuta w dyby, pozostawiona przed wejściem kościoła, była narażona na publiczne szkalowanie. Jej późniejsze cierpienie było o tysiąckroć gorsze. Została wywieziona poza miasto i spalona na stosie. Na chwilę przed śmiercią, gdy Tyan stoi na stosie, w jej oczach ukazuje się zwątpienie. Szatan w którego tak ślepo wierzyła okazał się być jedynie złudzeniem, dziewczyna stanęła naprzeciw perspektywy pustki, nicości która czeka ją po śmierci. Taki przełom mógł stać się dla dziewczyny przełamaniem jej pieczęci. Jak stwierdził giermek rycerza Blocka: Jej biedny umysł już dokonał odkrycia: pustka wobec księżyca. Co w takim razie zostaje po przełamaniu jej pieczęci? Nicość?

Sądzę, że siódma pieczęć jest jak punkt na chwilę przed naszą śmiercią, po którym odchodzimy z tego świata. Moment, kiedy to tak naprawdę pojmujemy, czego dokonaliśmy w swoim życiu, że nie dokonamy już niczego więcej. Skutek tego może być różny — możemy żyć wiecznie, zostawiając cząstkę siebie w naszych dzieciach, historii jaką po sobie zostawiliśmy, lub odejść w niepamięć, skazani na zapomnienie przepaść w nicości.
pracy"

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty