profil

Posługując się przykładami z literatury lub filmu napisz wypracowanie na temat: \

poleca 85% 214 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz William Szekspir

Jaki jest sens ludzkiego cierpienia? Człowiek w oliczu cierpienia prosi Boga o pomoc, szuka w nim ukojenia, a gdy nie znajduje złorzeczy i odwraca się od Niego. Jest również tak, że przyjmuje je z pokorą jako dar Boży. Takie przeżycie odsłania tajniki ludzkigo serca, ukazuje całą prawdę o człowieku.

Takiej próbie został poddany Hiob, którego poznajemy w Starym Testamencie w "Księdze Hioba". Był człowiekiem zamożnym, sprawiedliwym, bogobojnym, unikającym zła. Miał majątek i kochającą rodzinę. Bóg chwalił sobie tak oddanego mu człowieka. Mimo tego, poddał go próbie wierności, oddając cały jego majątek w ręce szatana. Hiob stracił wszystko - dom, rodzinę, bogactwo, zdrowie. Jednak te wszystkie przeciwności życiowe przyjął z pokorą i poddał się Woli Bożej "Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańskie błogosławione". Hiob nie zgrzeszył, nie złorzeczył, pozostawał Bogu wierny i nadal wychwalał Jego dobroć i miłosierdzie.
Podobna próba spotkała chrześcijan z powieści H. Sienkiewicza "Quo vadis" gdzie Neron oskarżył ich o podpalenie Rzymu. Aresztowanych wiernych zamknięto w więzieniu i skazano na męczeńską śmierć.
W śród nich znajdowała się Ligia. Była cichą, spokojną i piękną dziewczyną. Swoją mocną wiarą w Boga odmieniła rzynskiego arystokratę - Winicjusza. Podczas igrzysk była przywiązana do tura, który biegając po arenie koloseum skazywał ją na ciężkie tortury. Mimo wielkiego bólu nie uciekła od wyzwania i nie wyrzekła się Boga. Przyjęła z godnością i pokorą ten trudny sprawdzian wiary.
Innymi postaciami, które poznajemy w literaturze są Romeo i Julia. Czyż oni mogli cierpieć? Mieli bogactwo, dom, rodzinę i... siebie. Ich miłość była piękna i dobra. Otwierała przed kochankami wspaniałe perspektywy. A jednak. Mimo tego, że darzyli się tak gorącym uczuciem nie mogli być ze sobą. Namiętność przekształciła się w siłę niszczącą. Bliscy sobie ludzie stali się ofiarami, zapłacili najwyższą cenę za nienawiść panującą pomiędzy ich rodami. Dopiero śmierć kochanków pogodziła zwaśnione rody. Przez całe swoje krótkie życie, cierpieli z powodu niespełnionej miłości, a wsólna tragedia połączyła ich na zawsze.

Ludzkie postawy wobec cierpienia są różne. Jedni przyjmują je jako trudne zadanie, inni chalą Pana za otrzymany dar, a jeszcze inni nie wytrzymując, targną się na własne życie. Świat tak został urządzony, że obok radości jest cierpienie. Można je potraktować jako kara za złe postępowanie lub sprawdzian wiary i samego siebie.





















UWAGA: fragmęt o Romeo i Julii jest luźny z tematem, na jego miejsce napiszcie o czymś innym. Za prace dostałam -4.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty