profil

Oskar Kolberg

drukuj
poleca 79% 882 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pierwszym zbieraczem folkloru i jednocześne muzykiem był Oskar Kolberg. Wartość zbiorów Kolberga przekracza zwłaszcza wszystko to, czego dokonano w gruncie folklorystyki do jego czasu. Wynika to z faktu, że zbieractwem zajmowali się nie muzycy, a przede wszystkim literaci i historycy. Stąd brak usystematyzowania według kryteriów myzycznych.

Oskar Kolberg urodził się 22.07.1814 roku we wsi Przysłuch koło Opoczna. Wcześnie rozpoczął naukę muzyki. Początkowo pobierał lekcje gry na fortepianie, a później ucząc się jednocześnie w Liceum I Warszawskim, między innymi u Józefa Elsnera. Po zamknięciu z pzryczyn politycznych Liceum Warszawskiego Oskar wyjechał na dalsze studia do Berlina, gdzie ukończył kompozycję. Wkrótce po powrocie z Berlina w 1839 roku odbywa już swoje wędrówki po wsiach koło Warszawy i noruje teksty pieśni ludowych, przysłowia i melodie ludowe. Dziełem jego życia jest: "Lud - jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Ogrom pracy Kolberga w zakresie etnografii nie znajduje analogii w kraju i zagranicą. Główne jego osiągnięcia dotyczą:
- uplikacji wielkiej liczby i ok. 10 tysiący melodii w wersy oryginalnej z prawie całego obszaru polski,
- wprowadzenie precyzyjnej dokumentacji materiału (podanie miejscowości lub źródła)

Oskar Kolberg zmarł 3.06.1890 roku w Krakowie.


Polecasz? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (8) Brak komentarzy
20.11.2011 (00:06)

tragedia. Błędów stylistycznych, merytorycznych, literówek tyle - że można by nimi obdzielić kilka dłuższych prac. Jeśli się coś robi, to powinno się to robić porządnie, a nie "lecieć na ilość" - kosztem jakości

15.9.2011 (17:36)

jak coś to przysucha a ja lepiej wiem bo mieszkam obok niej :)

14.5.2011 (14:49)

dobra praca