profil

Czy kłamstwo zawsze jest złe?

poleca 85% 467 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Kłamstwo czyli twierdzenie niezgodne z rzeczywistością z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów. Kłamiemy aby uniknąć kary, wytłumaczyć się lub po prostu by nie zrobić komuś przykrości, nie sposób wyliczyć wszystkie sytuacje w których mówimy nieprawdę.

Niestety nie mogę zgodzić się z tezą iż kłamstwo zawsze jest złem, najlepszy tego przykład możemy znaleźć w dokumencie „Kamienie na Szaniec” gdzie Rudy oszukiwał podczas przesłuchań oficerów gestapo, czy on wtedy czynił zło? Oczywiście że nie! Kłamiąc ratował innych, jednak przypadki w których mówienie nieprawdy nie jest złe to zdecydowana mniejszość. Najczęściej kiedy sięgamy po kłamstwo nie mamy na nie żadnego usprawiedliwienia, prócz nielicznych przypadków uważam że wprowadzanie drugiej osoby w błąd jest zjawiskiem nadzwyczaj negatywnym. Nie dość że kłamiąc czynimy zło to na dodatek często wychodzi to na jaw i czekają nas jeszcze poważniejsze konsekwencje niż w przypadku powiedzenia prawdy. Jeżeli często będziemy wprowadzać ludzi w błąd to stracą do nas zaufanie i do wszystkiego co im powiemy będą podchodzić z dystansem.

Podsumowując uważam że zawsze kiedy to tylko możliwe i nie krzywdzimy w ten sposób drugiej osoby powinniśmy mówić prawdę bez względu na tego następstwa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata