profil

Recenzje z filmu "Zemsta"

poleca 81% 1205 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

tylko uwaga..tu jest pare recenzji.nie przepisywac bezmyslnie :D


W dniach 14 i 18 XI 2002r. obejrzeliśmy w kinie "Regis" w Bochni adaptację komedii A. Fredry pt. "Zemsta". Film wyreżyserował Andrzej Wajda. Główne role grali: Janusz Gajos jako Cześnik, Andrzej Seweryn - Rejent, Agata Buzek - Klara, Katarzyna Figura - Podstolina, Roman Polański - Papkin.
Akcja filmu toczy się na zamku w Ogrodzieńcu w czasie zimy. Ukazuje on spór Cześnika i Rejenta, którzy mieszkają jako sąsiedzi w zrujnowanym, podzielonym na pół zamku. Bezpośrednią przyczyną ich zatargu jest podjęcie na zlecenie Rejenta próby naprawienia muru granicznego. Cześnik jednak nie dopuszcza do tego remontu i postanawia zemścić się na sąsiedzie, próbując zmusić Wacława - syna Rejenta do ślubu z Klarą. Nie wiedział, że tym spełnia marzenia dwojga kochających się młodych ludzi. Tymczasem Rejent, mając na uwadze dalsze życie w dostatku upiera się by Wacław pojął za żonę Podstolinę z którą także chciał się ożenić Cześnik. W końcu Wacław i Klara pobierają się, a między Rejentem i Cześnikiem nareszcie zaczyna panować zgoda.
Film bardzo mi się podobał. Odtwórcy ról dobrze wykreowali grane przez siebie postacie. Stroje wzbogacały walory artystyczne filmu. Na uwagę zasługiwała postać Papkina, w którego wcielił się Roman Polański. Zagrał on zgodnie ze scenariuszem nieudacznego, nieco smutnego, ale w gruncie rzeczy poczciwego i sentymentalnego gadułę. W tyle nie pozostawał również Janusz Gajos grający porywczego, gwałtownego Cześnika oraz Andrzej Seweryn - skryty, ale i zarazem podstępny Rejent. Swój talent aktorski pokazał również Daniel Olbrychski kreując ślamazarnego Dyndalskiego, który nie mógł wybaczyć swemu panu, że nie przypadła mu do gustu jego literka "b". Na uznanie zasługuje również muzyka Wojciecha Kilara, która wspaniale współgrała z perypetiami bohaterów. Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego filmu.

Oglądając „Zemstę”, zapomniałam, że żyję w XXI wieku. Zimowy krajobraz zamku w Ogrodzieńcu idealnie pasował do tej komedii. Reżyser wiernie trzyma się dzieła Fredry – nie wprowadza fikcyjnych scen, dialogów czy postaci.
Ale czy film, aby zyskać miano „dobrego” musi charakteryzować się wartką akcją i nowoczesnymi efektami specjalnymi? Otóż nie. „Zemsta” opowiada o sporze dwóch sąsiadów, którzy są jak ogień i woda. Mieszkają w tym samym zamku i oddziela ich jedynie od siebie mur. Obydwaj kłócą się niemalże nieustannie, lecz wiadomo kłótnia musi się kiedyś skończyć..........
Przedstawienie nawet najciekawszej treści nie byłoby możliwe bez „utalentowanych” aktorów. Kiedy słuchałam w telewizji różnych recenzji na temat tejże komedii w szczególności chwalono dobrą obsadę. I rzeczywiście. Grali znani aktorzy, ale jedni lepiej drudzy gorzej. Perfekcyjnie spisał się Roman Polański jako Papkin. Odtwarzanie tej postaci wymagało od aktora przede wszystkim talentu. Jednak nie o Polańskim chciałam pisać. Wielkie wrażenie zrobili na mnie dwaj aktorzy- Janusz Gajos i Andrzej Seweryn. Pierwszy, grający Cześnika, potrafił wcielić się w „swojego” bohatera całym sercem, drugi zaś kreujący rolę Rejenta zasługuje na uznanie. Na pewno pozostanie on w pamięci widzów.... Dobrze z odtworzeniem swojej roli poradził sobie Rafał Królikowski jako Wacław. Niestety, nie podobała mi się gra Agaty Buzek i Katarzyny Figury. Denerwowała mnie zbyt wyeksponowana Kasia Figura i sposób, w jaki mówiła. Osobiście nie lubię tej aktorki. Natomiast Agata Buzek znalazła się chyba w tym filmie przez pomyłkę. Gra jej „odrzucała” mnie brakiem profesjonalizmu i sztucznością, nie wspomnę już o tym, że natura nie obdarzyła ją wyjątkową urodą..... Ostatnią z szerzej opisywanych tu aktorów jest Daniel Olbrychski grający rolę Dyndalskiego. Nie zaskoczył mnie właściwie niczym....
W filmie nie odbyło się jednak bez „wpadek”. Niestety, nie udało się twórcom uniknąć kilku błędów, z których jeden jest naprawdę irytujący. Tradycją już jest, iż w większości polskich filmów dźwięk jest tak nagrany, że widzowie mają problemy ze zrozumieniem wypowiadanych przez bohaterów kwestii. "Zemsta" nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Jest w filmie kilka scen, kiedy słowa zlewają się w bełkot, a widzowie zaczynają pytać sąsiadów "co on powiedział?". Jest to niedopuszczalne, szczególnie w filmie, którego komizm w dużej mierze opiera się na dialogach. Szkoda, że twórcy nie popracowali dłużej nad dźwiękiem.
Jednak Paweł Edelman zachwycił mnie świetnie wykonanymi zdjęciami. W „Zemście: bardzo zadziwiła mnie scenografia. Tadeusz Kosarewicz i Magdalena Dipont wykonali „kawał” dobrej roboty. Nigdy bym nie przypuszczała, że nagrywano to latem, skoro śnieg wyglądał tak wiarygodnie. Bardzo ważnym elementem w filmie były kostiumy, projektowane przez Krystynę Zachwatowicz-Wajde i Magdalenę Biedrzycką.

Czwartego Października 2002 roku, na ekrany polskich kin weszła ekranizajca komedii Alesandra Fredry pt. "Zemsta". Reżyserem tego filmu był Andrzej Wajda, nakręcił między innymi : "Pan Tadeusz", "Człowiek z Marmuru". "Zemsta" jako książka, jest komedią której niebanalna historia porusza i śmieszy kolejne pokolenia. Komedią utrwaloną w tradycji jako zaciekły spór dwu sąsiadów, śmiertelnych wrogów, który kończy się szczęśliwie małżeństwem ich dzieci.
Najmocniejszą stroną filmu mieli być aktorzy,Andrzej Seweryn jako Rejent Milczek, Janusz Gajos jako Cześnik Raptusiewicz, Daniel Olbrychski jako Dyndalski, Roman Polański jako Papkin, Agata Buzek jako Klara, Katarzyna Figura jako Podstolina, Rafał Królikowski jako Wacław. Moim zdaniem aktorzy spisali się dość dobrze, są jednak wyjątki. Pierwszym z nich jest kreacja Klary czyli Agaty Buzek. Według mnie wypadła fatalnie. Nie dość że natura nie obdarzyła jej wyjąkową urodą, jej umiejątności aktorskie doruwnóją produkjom typu jasełka ze szkolnego teatrzyku.Drugi wyjątek, tym razem pozytywny to rola Janusza Gajosa jako Cześnika. Ten w przeciwieństwie do Klary wypadł wspaniale. Jego gra aktorska napewno podniosła wartość tego filmu. Ostatnim z szerzej opisywanych tu aktorów jest Roman Polanski. Oglądając film miałem wrażenie że cała produkcja była pisana właśnie pod niego jako jednego z najsłwaniejszych polaków, który ostatnio dopisał do swojego konta kolejny sukcesz, mianowice film " Pianista" Jednakże jego rola nie była zła, lecz moim zdaniem zbyt dominowała w filmie. Reszta aktorów wypadła dobrze, lecz miały drobne wady np. zbyt wyeksponowana Kasia Figura.
Co do scenieri była ona równie dobrze wkomponowana w cały film co rola wyżej wymienionego Janusza Gajosa. Po prostu wspaniałe. Zimowy krajobraz zamku w Ogrodzieńcu idealnie pasował to tej komedii. Muzyka była bardzo dobrze skomponowana. W końcu odpowiadał za nią Wojciech Kilar, znany z wielu innych polskich superprodukcjii.

Film „Zemsta” wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich, jest ekranizacją komedii Aleksandra Fredro pod tym samym tytułem. Na ekrany kin wszedł czwartego października 2002 roku. Główną problematyką utworu jest nieustanna kłótnia dwóch szlachciców mieszkających w jednym zamku, których oddziela jedynie mur. Robią oni wszystko by zemścić się na sobie. Jednym z nich jest Cześnik Maciej Raptusiewicz, w którego postać świetnie wcielił się Janusz Gajos, ukazując nam gwałtowność i kłótliwość przedstawianej osoby. Posiadał on wszelkie predyspozycje do kreowania roli Macieja. Właścicielem drugiej części zamku jest Rejent Milczek. Jego rolę zagrał Andrzej Seweryn. Zinterpretował ją dobrze, jego aktorstwo nie budzi żadnych zastrzeżeń, nie mniej nie wzbudza we mnie zachwytu.
Jeżeli chodzi o resztę obsady, to pragnę zwrócić uwagę na Agatę Buzek, która wystąpiła w roli Klary. Spotkałem się z opiniami, iż nie pasuje wcale do filmu, że jest nie ładna. A ja myślę całkiem przeciwnie. Właśnie jej sylwetka, i wszelkie zdolności pasują do granej roli. Bardzo podobała mi się jej charakteryzacja, włosy przepięknie ułożone. Jej sposób wypowiadania się również mi zaimponował. Co do Katarzyny Figury, grającej Podstolinę to nie mam zastrzeżeń. Jej wygląd zewnętrzny mówi sam za siebie. Była ona bardzo wyeksponowana, ale sądzę, że na tym to polegało, by Podstolina uwodziła mężczyzn swoim wyglądem. Mówiła z gracją, nadając zdaniom czar. To tyle na jej temat. Co do pozostałych aktorów takich jak Roman Polański – Józef Papkin, czy też Daniel Olbrychski – Dyndalski, nie mam nic do zarzucenia. Byli porostu dobrzy.
Najbardziej zafascynowała mnie scenografia i charakteryzacja. Podczas całego pobytu w Ogrodzieńcu wykorzystano 5 ton sztucznego śniegu, codziennie śnieżono od 500 do 1000 m zamku oraz jego okolic. Jeśli chodzi a charakteryzację, to mówiłem już o Agacie Buzek i Kasi Figurze, lecz najbardziej zachwycił mnie Rafał Królikowski. Sądziłem, że miał obcięte włosy, lecz on nosił tylko maskę zakrywającą część włosów. To właśnie Waldemar Pokromski podjął się wiernego odtworzenia Fredrowskich postaci, wzorując się na starych rycinach oraz portretach A. Ostrowskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów Muzeum Czartoryskich w Krakowie im. J. P. Norblina.
Podsumowując film podobał mi się. Muzyka była bardzo dobrze skomponowana. Umiejętnie podkreślała nastroje panujące na ekranie, a to za sprawą jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, Wojciecha Kilara.

W czwartek pojechaliśmy całą klasą do kina na ekranizację komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Film ten został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, jednego z najlepszych polskich artystów.
"Zemsta" opowiada o sporze dwóch sąsiadów, którzy są jak ogień i woda. Mieszkają oni w tym samym zamku i oddziela ich jedynie od siebie mur. Obydwaj kłócą się niemalże nieustannie, lecz wiadomo, że kłótnia musi się kiedyś zakończyć i w tym wypadku stało się to dzięki małżeństwie ich dzieci: Klary i Wacława.

Andrzej Wajda-(1926) Zemsta popiół i diament pan Tadeusz czlowiek z marmuru ziemia obiecana Laureat kilkudziesięciu państwowych i zagranicznych nagród; 26 marca 2000 odebrał z rąk Jane Fondy Oscara za całokształt twórczości W 1946 podjął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, W 1949 Wajda przeniósł się do Łodzi, gdzie rozpoczął studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut