profil

Opis programów do nagrywania - nero,clon cd

poleca 84% 1088 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nero Burning Rom

Nero Burning Rom jest programem przeznaczonym do nagrywania płyt CD wyprodukowanym przez niemiecką firmę Ahead. Nero jest jednym z najlepszych programów tego typu. Oprócz WinOnCD nie ma właściwie żadnego innego tak dobrego softwaru. Jak przystało na dobry program posiada on naprawdę wiele funkcji, przeciętny użytkownik nagrywarki jednak nie wykorzysta ich wszystkich. Wersja instalacyjna programu zajmuje nieco ponad 13 MB, więc przepchnięcie jej w wypadku posiadania stałego łącza nie sprawi nikomu problemów.

Interfejs użytkownika jest bardzo łatwy w obsłudze i nie sposób sie pogubić. Na samej górze pod paskiem tytułu widnieje jak w większości programów pasek menu a pod spodem pasek narzędziowy. Na pasku narzędziowym znajdziemy większość funkcji potrzebnych do pracy z programem. Mamy tam takie opcje jak: zapisywanie nowej płyty, otwieranie obrazu, zapisywanie, kopiowanie i wklejania plików, oraz oczywiście przyciski do nagrywanie i kopiowania płyt.

Omówię teraz jak nagrać płytę CD z dysku korzystając z Nero:
1. Należy kliknąć w menu "File" następnie "New" .
2. W okienku, które się pokazało należy wybrać (po lewej stronie) rodzaj płyty, którą mamy zamiar nagrać.
3. Wybieramy CDROM (ISO).
4. Teraz należy ustawić opcję nagrywania. Robimy to w głównej części okna klikając na zakładki i ustawiając odpowiadające nam ustawienia. Aby nagrać dane z dysku na czystą płytę, którą chcemy nazwać "Dokumenty" musimy postąpić tak:
- w zakładce "Multisession" wybieramy pole "Start Multisession disk"
- w zakładce "Label" w polu "Volume label" wpisujemy nazwę płyty - w naszym wypadku "Dokumenty"
- w zakładce "Burn" ustawiamy z jaką prędkością chcemy wypalić płytę i klikamy guzik "New"
5. Teraz mamy dwa okna - po lewej okno z zawartością płyty CD po prawej z naszymi dyskami twardymi. Aby nagrać jakieś pliki musimy przeciągnąć je z okna po prawej stronie do okna z lewej strony. Jest to technika zwana "Drag & Drop" wykorzystywana również w samych Windowsach. Pliki możemy przeciągać również z samego eksploratora windows.
6. Musimy kontrolować pasek znajdujący się pod oknami na samym dole ekranu. Pokazuje on ile danych już znajduję się na płycie i ile można jeszcze na nią zmieścić.
7. Aby nagrać płytę klikamy "File" a następnie "Write CD..."
8. Teraz jeszcze w otwartym okienku klikamy "Write" i czekamy aż płyta się wypali.

Jak widać nagranie płyty za pomocą Nero Burning Rom nie powinno sprawić nikomu większych trudności. Nero posiada jedna wiele innych funkcji oprócz zwykłego nagrywania płyt. W bardzo łatwy sposób możemy na przykład nagrać płytę Audio z plików MP3. Płyty Audio są takimi płytami nadającymi się do odsłuchania w zwykłych czytnikach płyt CD. Nagranie takiej płyty przebiega bardzo podobnie do nagrywania zwykłej płyty CD, jedyną różnicą jest wybór rodzaju płyty, czyli punkt 3. W tym przypadku zamiast CDROM wybieramy Audio CD. Następnie przeciągamy pliki MP3 lub Wave do okienka po lewej stronie o nagrywamy płytę. Istnieje plotka, że płyty Audio powinno się wypalać z prędkością nieprzekraczającą 4x, należy jednak sprawdzić swój odtwarzacz i nagrywać płyty z dowolną prędkością.

Jeszcze łatwiej niż nagrać Płytę Audio lub zwykłą płytę CD-R jest skopiować płytę. W tym wypadku wystarczy w punkcie 3 wybrać CD-Copy, wybrać prędkość i wcisnąć przycisk Copy.

Jak przystało na dobry program do nagrywania Nero obsługuje również Overburning czyli nagrywanie na płytę większej ilości danych niż sugerują producenci płyt. Dzięki tej opcji na płytę o pojemności 700 MB można wepchnąć aż do 720 MB, co zależy od modelu nagrywarki. Aby ustawić opcję Overburningu wystarczy kliknąć File --> Preferences, a następnie zakładkę Expert Features. W oknie tym możemy dostosować więcej opcji programu, tak, aby spełnił nasze oczekiwania.

To tyle, jeżeli chodzi o ten znakomity program, myślę, że znając te opcje, które tutaj opisałem poradzicie sobie z odkryciem reszty "mocy" drzemiącej w tym programie. Polecam go każdemu, kto posiada nagrywarkę płyt CD.


Clone CD

Elaborate Labs wyprodukowało jeden z najlepszych programów do kopiowania płyt CD. Mowa oczywiście o Clone CD. Clone CD doczekał się już wersji oznaczonej numerem 4. Niestety na razie jest to wersja Beta, więc nie opisuję jej tutaj. Opisywana przeze mnie wersja to 3.0.9.1. Nie nalezy jedna zwracać na to większej uwagi ponieważ programy z serii 3.x.x.x są do siebie bardzo podobne. Widząć CloneCD po raz pierwszy, łatwo stwierdzić że jest to program o małych możliwościach, a to ze względu na jego wygląd. Nic bardziej mylnego. Clone jedt programem bardzo rozbudowanym i można za jego pomocą skopiować większość płyt CD. Jeżeli połączymy go z innym programem ułatwiającym kopiowanie - Clony XL - otrzymamy współpracujący ze sobą zestaw. Clony XL z łatwością wykryje zabezpieczenia znajdujące się na płycie przeznaczonej do skopiowania, następnie uruchomi Clone CD z odpowiednimi ustawieniami, a ten ostatni z łatwością nagra nam płytę. Największą wadą Clone CD (nie do końca jest to wada, a jedynie brak funkcji) jest to, że nie można za jego pomocą nagrać plików z dysku twardego, a jedynie obrazy płyt.

Oprócz głównych opcji programu które omówię za chwile w Clone CD znajdziemy opcję wymazywania płyt CD-RW, jest ona "ukryta" pod ostatnim guzikiem w głównym oknie programu. Innymi (głównymi) opcjami są:

- kopiowanie płyty
- zrzucanie obrazu płyty na dysk twardy
- nagrywanie zrzuconego obrazu

Omówię teraz te trzy funkcję dość szczegółowo. Aby skopiować płytę za pomocą programu Clone CD powinniśmy wykonać następujące kroki:

1. Kliknąć w trzecią ikonkę od lewej, podpisaną "Kopiowanie płyty CD"
2. W okienku które się pojawi wybieramy z pośród dostępnych napędów, napęd w którym znajduje się płyta do skopiowania.
3. Klikamy "Dalej". Program szybko przeskanuje płytę i przejdzie do następnego kroku.
4. Teraz ustawiamy prędkość odczytu z płyty. Nie wachając się ustawaimy "MAX". Opcje znajdujące się niżej są przeznaczone do kopiowania zabezpieczonych płyt, ale nie tylko. Jeżeli chcemy za pomocą tego programu skopiować płytę Audio zaznaczamy opcje: "Odczyt danych subkanałowych ze ścieżek Audio". Resztę ustawień pozostawiamy bez zmian.
5. Znowu klikamy "Dalej"
6. Teraz musimy zdecydować czy skopiujemu płytę bezpośrednio czy najpierw zrzucimu ją na dysk. Jeżeli mamy napęd CD i nagrywarkę osobno powinniśmy zaznaczyć "Kopiowanie w locie" i kliknąć dalej. Jeżeli jednak posiadamy jedynie nagrywarkę odznaczamy to pole.
7. Klikamy "Dalej" i wybieramy naszą nagrywarkę.
8. W tym okienku ustawiamy prędkość z jaką chcemy wypalić płytę, metodę jej zapisu i czy chcemy przeprowadzić symulację. Jeżeli nagrywarka posiada jakiś system zabezpieczenia przed spadkiem buforu włączamy go zaznaczając "Burn Proof / Just Link".
9. Po kliknięciu "OK" nestępuje zapis na płytę.

Jak widać aby nagrać płytę trzeba przebrnąć przez kilka kroków... Teraz czas na pozostałe opcje. Zrzucanie obrazu płyty na dysk twardy może okazać się pprzydatne gdy nie mamy akurat wolnych płyt CD-R. W takim wypadku zrzucamy sobie płytkę, następnie - gdy będziemy mieli juz na co ją nagrać - nagrywamy. Można jednak zrobić z nią coś innego. Co ? Ano, można za pomocą programu Deamon Tools, stworzyć wirtualnu CD-ROM i oszukać Windowsa - po prostu będziemy mieli wiecej CD-ROM'ów, a w nich dowolne płytki. Zrzucanie obrazu jest bardzo proste i nie będe go opisywał, wystarczy kliknąć w pierwszy przycisk i postępować zgodnie z wskazówkami pokazującymi się na ekranie.

Nagrywanie płyt z obrazu jest podobne do zwykłęgo nagrywania, musimy jednak wskazać programowi lokalizacje zrzuconej wczesniej płyty.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut