profil

Utworzenie Akademii Krakowskiej i jej dzieje przyczyną wzrostu znaczenia Polski w Europie.

poleca 80% 801 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Utworzenie Akademii Krakowskiej i jej dzieje przyczyniły sie do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie. Nawiązując do słów kanclerza Jana Zamoyskiego: "Komu uniwersytet krakowski nie był matką, temu był babką"stwierdzam że, znakomicie potwierdza sie rola, jaką w żcyiu narodu polskiego odegrała ta uczelnia. Była i jest bowiem dla polaków tym, czym np. Oxford dla Anglii czy Sorbona dla Francji. Aby jednak moja teza nie okazała sie pojęciem omyslnym, postaram sie ją odpowiednio uargumentować.

Po pierwsze, dała ona możliwość zdobywania wiedzy na terenie naszej ojczyzny. Dotąd Polacy zmuszeni byli zdobywać ją na zagranicznych uniwersytetach, co było przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym wielu wyrzeczeń.
Kolejną sprawą jest to,, iż początkowo randkę uczelni obniżał brak wydziału teologicznego, wydziały sztuk wyzwolonych, prawa i medycyny służyły przygotowaniu potrzebnych państwu kadr.
Nie ulegający wątpliwości jest fakt, ze następnym argumentem jest kszatałcenie nie tylko umysłów, ale także charakterów. W trosce o to, aby uczniowie skupiali sie wyłącznie na nauce, nie pozostawiano im zbyt wiele wolnego czasu. Z tego powodu umieszczano ich w bursach i kolegiach wspólnie z profesorami, zabraniając wstępu osobom z zewnątrz.
Uważam również, że kształcenie profesorów i wykładowców znanych w całej Europie oraz ich wystąpienia na wąznych spotkaniach(Bazylea, Konstancja) pomogły nam w osiągnięciu odpowiedniej pozycji. Osobistościami wcześniej wspomnianymi byli np. oficjalny mówca uniwersytecki doktor medycyny, Jan z Ludziska lub odznaczającymi sie kulturą i śmiałościa pogladów, Stanisław z Skalbmierza i Paweł Włodkowidz. W drugiej połowie XV w. akademia szczyciła sie np. nauczycielem naszego słynnego astronowa Kopernika- Wojciechem z Brudzewa, czy astronomem i teologiem, Marcinem Bylicą.
Ostatnią sprawą, a zarazem, moim zdaniem, jadną z ważniejszych, która potwierdzi moja teze, jest fakt, że dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński był jednym z pierwszych ośrodków nauki w Środkowej Europie.

Mam nadzieje, ze moja argumentacja, nie pozostawiła zadnych wątpliwości, co do stwierdzenia, ze utworzenie Akademii Krakowskiej i jej dzieje przyczyniły sie do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta