profil

Transport w Polsce

poleca 85% 269 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Transport drogowy


W Polsce w 1998 r., było ok. 244,5 tys. km. dróg o twardej nawierzchni. Oznacza to, że 100 km./kwad. przypada zaledwie 78 km. dróg. Największym problemem polskiego transportu samochodowego jest zbyt mała liczba autostrad. Opracowano już jednak plany budowy trzech autostrad o łącznej długości 2000 km. W transporcie przemysłowym największe znaczenie ma jednak transport. W 1998 r. w Polsce użytkowało prawie 9 mln. samochodów osobowych, ok 15 mln. samochodów ciężarowych i około 81 tys. autobusów.

Transport przesyłowy


Największe znaczenie ma transport
rurociągowy i przesyłowy energii elektrycznej. Transport rurociągowy to przesyłanej rurociągami ropy naftowej i produktów naftowych, gazu oraz wody. W 1998 r. istniało w Polsce 2,3 tys. kilometrów rurociągów naftowych. Najważniejszy to: "Przyjaźń", biegnący z Rosji przez Płocka do Niemiec, oraz rurociąg z Gdańska do Płocka. Transportuje się też w Polsce gaz ziemny w znacznej części importowany z Rosji. Gazociągami przesyła, się gaz węglowy. Przesyłanie energii elektrycznej w Polsce jest bardzo rozwinięte. Przesyła się nimi na obszar całego kraju energię elektryczną wytworzoną w elektrowniach cieplnych i wodnych. Polska sieć energetyczna jest połączona z europejskim systemem energetycznym.

Transport śródlądowy


Transport śródlądowy jest jednym z najstarszych i najtańszych rodzajów transportu. Pomimo sprzyjających warunków naturalnych jest on bardzo mały. Co prawda odcinki rzek po których odbywają się żeglugi wynoszą 4 tys. km., lecz odbywa się ona tylko późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Ponadto szlaki wodne nie są na przeważającej długości uregulowane, co utrudnia żeglugę. Dotyczy to szczególnie Wisły.

Transport morski


Polska granica morska ma długość 528 km., czyli 14,4% kraju. Polska jest więc krajem morskim. Nasza flota morska składa się przedewszystkim ze statków towarowych i promów. Podobnie jak na całym świecie w transkontynentalnych przewozach pasażerskich Polska żegluga przegrała konkurencje z transportem lotniczym.Nasz kraj nie posiada obecnie żadnego statku pasażerskiego. Największe porty to Gdańsk, Gdynia i zespół portowy Szczecin-Świnoużcie.

Transport lotniczy


W Polsce obejmuje połączenia międzynarodowe i krajowe. Samoloty największej w naszym kraju linii lotniczej, PLL ''LOT'', obsługiwały w 1998 r. 51 linii zagranicznych i 8 linii krajowych. Warszawa i Kraków mają połączenia lotnicze ze wszystkimi większymi stolicami europejskimi oraz wieloma miastami na innych kontynentach. Największym w Polsce lotniskiem jest Okęcie w Warszawie. Rocznie korzysta z niego 3,5 mln. pasażerów, natomiast drugim co do wielkości jest lotniska Bielice ale już tylko 260 tys. pasażerów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata