profil

Postępowanie naprawcze

poleca 85% 695 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Postępowanie naprawcze to postępowanie toczone pod nadzorem sądu w sytuacji gdy dłużnik swe zobowiązania dotąd wykonuje a istnieje zagrożenie niewypłacalności gdy wg rozsądnej oceny jest oczywistym że w niedługim czasie stanie się niewypłacalny.
To postępowanie zapobiegające upadłości.
Jest wszczynane poprzez oświadczenie złożone przed sądem. Do oświadczenia tego dłużnik dołącza plan naprawczy i propozycje wobec wierzycieli.
Propozycje dłużnika mogą być formułowane analogicznie jak w postępowaniu układowym i są ewentualnie przyjmowane na zgromadzeniu wierzycieli.
Postępowanie kończy się poprzez przyjęcie układów na zgromadzeniu wierzycieli w sposób analogiczny jak zawarcie układu w postępowaniu układowym
Umowy gospodarcze są to umowy zawierane między przedsiębiorcami i pozostające w związku za ich działalnością gosp.
Przepisy prawa wobec uczestników umów gosp. zakładają generalnie zasadę swobody ruchów. Zasada ta stanowi iż strony umowy same decydują :
1.)czy zawierać umowę, przedsiębiorca nie może odmówić zawarcia umowy gdy zobowiązuje go do tego wyraźnie ustawa i gdy wynika to z faktycznej sytuacji monopolistycznej.
2.)z kim ją zawrzeć, treść umowy gosp. może być przez strony ustalona dowolnie z zachowaniem jednak istniejących bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. Są to np. normy techniczne , bezpieczeństwo, ochrony środowiska i in. W umowach przedsiębiorców z konsumentami nie jest dozwolone zamieszczanie tzw. niedozwolonych klauzul umownych. Są to także klauzule które wykazuje przykładowo k.c., które generalnie konstruują uprzywilejowaną pozycję przedsiębiorstwa wobec konsumenta
3.)jaką nadać treść umowie.
Reprezentacja przedsiębiorców przy dokonywanych czynn.prawnych
Gdy przedsiębiorcy są osobami prawnymi wówczas reprezentowanie następuje w sposób wskazany we właściwych ustawach względnie przy wykorzystaniu instytucji prokury bądź pełnomocnictwa. W sp. nie mających osobowości prawnej reprezentacja następuje poprzez tych wspólników którzy w świetle kodeksu spółek handlowych są do reprezentacji powołani, prokurenci lub pełnomocnicy. Osoby fizyczne reprezentowane są przez właściciela przedsiębiorstwa bądź też przez prokurentów i pełnomocników.
Ogólne warunki, wzory i regulaminy umów (szablonów)
Umowy zawarte przy użyciu szablonów w swej treści wiążą druga stronę gdy w momencie zawierania umowy stosowane wzory były jej doręczone albo gdy posługiwanie się takimi wzorami jest w danych stosunkach zwyczajowo przyjęte a strona z łatwością mogła się dowiedzieć o ich treści.
Strona umowy która korzysta z szablonów jest wobec drugiej strony odpow.za ich treść a wszelkie niejasności obciążają jedynie posługującego się danym szablonem.
Gdy umowa zawiera postanowienia nieujęte w ogólnych warunkach lub wzorach umów albo z nimi sprzeczne pierwszeństwo w zastosowaniu ma umowa.
W wypadku zmian szablonów umów związanych z umowami o charakterze ciągłym np. kredytowe wówczas podmiot posługujący się takimi szablonami zobowiązany jest przesłać je drugiej stronie a strona ta jest zmianą związana o ile umowy nie wypowie w najbliższym możliwym terminie wypowiedzenia.
Skutki nie wykonania umów gosp.
Dłużnik który umowy nie wykonuje bądź wykonuje ją nienależycie obowiązany jest do odszkodowania wobec drugiej strony.
Jeżeli dłużnika obciąża obowiązek oświadczenia pieniężnego wówczas niezrealizowanie w terminie powoduje na żądanie wierzyciela obowiązek wpłaty odsetek. Jest to tzw. zryczałtowane odszkodowanie za korzystanie z cudzych pieniędzy. Wysokość odsetek określona jest ustawowo normą dyspozytywną czyli można je podwyższać obniżać a także można je uchylić.
Wierzyciel może domagać się odsetek tylko wówczas gdy po powstaniu zaległości strony uzgodniły że dopiero odsetki do długu głównego bądź od momentu wytoczenia pozwu o odsetki.
Odsetki należą się wierzycielowi niezależnie od tego czy dłużnikowi można postawić zarzut winy czy też nie. A ponad to gdy uzasadniony jest zarzut winy wierzyciel może domagać się także odszkodowania na zasadach ogólnych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty