profil

Pierwszy miesiąc II Wojny światowej.

poleca 84% 478 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.IX.1945 o gdzinie 4.45 Niemcy hitlerowskie bez wypowiedzenia wojny napadły na polskę, rozpętując II Wojnę Światową.
Niemieckie siły zbrojne (ok. 1,5 miliona żołnierzy, 2600 czołgów i ok. 2000 samolotów, podczas gdy wojsko polskie liczyło po mobilizacji ok. 1 milion żołnierzy, 150 czołgów, 400 samoloów w większej części przestarzałych) przekroczyły granicę lądową, cały kraj cały kraj zaatakowały z powietrza, a od morza uderzyły na Gynię, Hel i Westerplatte.

Celem hitlerowskiej agresji była likwidacja państwa polskiego i zniszczenie narodu. Mimoprzewagi wroga, terrorystycznychnalotów i zbrodniczych metod wojny, armie polskie, mając poparcie całego narodu, stawiały zaciety opór.
Po bitwie granicznej na Mazowszu, Pomorzu, nad Wartą, na Śląsku i Podhalu linia polskiej obrony została przełamana, jednak Niemcom nie udało się zniszczyć głównych sił polskich.

9 września oddziały polskie rozpoczęły z hitlerowcami bitwę nad Bzurą, największą w wojnie 1939r. Po początkowych sukcesach armie polskie zostały okrążone i rozbite. Tylko część wojsk przebiła sie 20 września do Warszawy. Rozproszone przez siły niemieckie wojsko polskie, przy pomocy ludności cywilnej, nadal prowadziła uporczywe walki obronne.

7 września, po bohaterskiej walce, skapitulowało Westerplatte, 28 września-Warszawa, 29.IX-Modlin, 2 października-Hel.
Kampania wrześniowa była sprawą całego narodu. Uczestniczyły w niej nie tylko regularne siły zbrojne, lecz również ochotnicze oddziały, robotnicy, młodzież i ludność cywilna.
Konstanty Ildefons Gałczyński napisał wiersz o Westerplatte, aby upamiętnić mężną walkę żołnierzy. Wiersz ten w poetyckiej formie oddaje obraz obrony gdańskiego półwyspu przeciw straszliwej hitlerowskiej przewadze i opowiada o ludzich wypełniających ponad siły swój obowiązek wobec kraju. Miał on duże znaczenie dla ciężko zmagającego sie z wrogiem narodu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta