profil

Sieć komputerowa i jej rodzaje

poleca 83% 2869 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SIEĆ
W komputerowym języku to dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą tak, by mogły się wzajemnie ,,widzieć” i wymieniać informacje.[obecnie komputery w sieci Internet liczy się w milionach]

Sieć komputerowa to system przesyłania informacji, który łączy komputery znajdujące się w różnych miejscach.
Głównym celem łączenia komputerów w sieci jest umożliwienie szybkiej wymiany informacji między nimi.
Aby przenieść informacje zapisane w pliku z jednego autonomicznego komputera do drugiego, trzeba skopiować plik z dysku twardego na dyskietkę, a następnie z dyskietki na dysk twardy drugiego komputera. Natomiast w przypadku komputerów połączonych w sieć pliki można przesłać bez pośrednictwa dyskietki, płyt CD czy innych nośników. Można też korzystać ze wspólnej, udostępnionej w sieci, drukarki. Ważną zaletą pracy w sieci jest dostęp do zasobów komputerów umieszczonych w bardzo odległych miejscach całego świata.

Komputery, zainstalowane w jednym budynku np. w szkole, firmie, można połączyć w sieć, używając specjalnego kabla, układów elektronicznych(kart sieciowych) oraz odpowiedniego oprogramowania- mówimy wówczas o sieci lokalnej LAN [Lokal Area Notwork].
Do połączenia w sieć komputerów bardziej od siebie oddalonych potrzebna jest linia telefoniczna lub łącze satelitarne. Mówimy wówczas o sieci rozległej WAN [Wide Area Network].

Są trzy sposoby łączenia komputerów w sieć:
-połączenie pecetów szeregowo kolejno jeden do drugiego
-połączenie pecetów, składających się w okrąg
-podłączenie wszystkich komputerów sieci do centralnie sterującego wszystkimi danymi i programami serwera.

INTERNET to rozległa, o zasięgu globalnym, sieć komputerowa. Internet łączy ze sobą za pomocą połączeń telekomunikacyjnych komputery z prawie wszystkich krajów świata. Dlatego Internet nazywa się często ,,światową siecią sieci”.
Internet umożliwia dostęp do wielu usług, takich jak:
-wyszukiwanie informacji, które są umieszczone na stronach WWW[World Wide Web],
-wysyłanie listów za pomocą poczty elektronicznej,
-uczestniczenie w otwartych dyskusjach na wybrany temat
(tzw. grupy dyskusyjne),
-rozmawianie ,, na żywo” z innymi użytkownikami Internetu,
-przesyłanie plików.

Korzystając z Internetu można dotrzeć do informacji zgromadzonych w komputerach z całego niemal świata. Można także przeglądać światowe zbiory biblioteczne czy muzealne, zdobywać informacje o filmach, samochodach, komputerach itp. Oprócz informacji tekstowych mogą to być obrazy (np. mapy, zdjęcia), filmy, dźwięki.



1.Sieć komputerowa powstaje, gdy połączymy ze sobą dwa lub więcej komputerów.
2.Sieć lokalna łączy komputery w obrębie jednego miejsca(np. budynku),a sieć rozległa łączy komputery w różnych miastach i krajach.
3.Internet ,jako sieć rozległa o zasięgu globalnym, łącząc wiele komputerów znajdujących się w różnych miejscach, umożliwia szybką wymianę informacji.
4.Poczta elektroniczna jest jedną z usług Internetu, umożliwia wysyłanie listów elektronicznych i ich otrzymywanie w bardzo krótkim czasie z bardzo odległych miejsc.
5.Kluczem do otrzymania informacji w Internecie jest adres odpowiedniej strony WWW. Jeśli go nie znamy, to możemy go znaleźć, korzystając z tzw. wyszukiwarki.


Zasady budowy i zapisu adresów Internetowych.

Określenie hipertekstowego nazwa adresu skrót nazwy
sposobu przekazywania danych kraju

http://www.nazwa.com.pl
skrót
World Wide Web skrót typu
organizacji
BUDOWA ADRESU STRONY WWW- przykład

Strona WWW- dokument, często bardzo skomplikowany, wielostronicowy, wykonany przy użyciu specjalnych programów, tworzących pliki w formacie html.[Hyper Text Markup Language]. Dokument taki umieszczony jest na serwerze i dostępny dla użytkowników z całego świata, którzy mogą zapoznać się z prezentowanymi tam zagadnieniami.
Adres WWW może zawierać nazwę pliku, w którym dana informacja jest zapisana, oraz określenie miejsca- folder lub foldery(ścieżkę dostępu),np. www.ksiązki.pl/serwis/czytelnia/indeks.html.
Poszczególne składniki adresu trzeba oddzielić kropką, natomiast nazwy folderów i plików jak zwykle znakiem,,/”. Wpisując adres, można pominąć człon ,,http://”- i tak zostanie dopisany przez przeglądarkę.

Nazwa użytkownika skrót typu
organizacji

[email protected]
skrót nazwy kraju
nazwa dostawcy usług

PRZYKŁAD ADRESU e-mail

Poczta elektroniczna to bardzo popularna usługa internetowa. Dzięki niej można bardzo szybko wysłać list i za chwilę otrzymać odpowiedź, nawet z bardzo daleka.
Każdy użytkownik poczty elektronicznej ma na określonym serwerze swoją skrzynkę pocztową (internetową), do której ,,wrzuca” listy i z której odbiera korespondencję .Jeśli nie chcemy by ktoś czytał nasze listy, możemy założyć hasło dostępu do naszej skrzynki.
Adres e-mail zwykle zawiera: nazwę użytkownika, nazwę firmy świadczącej usługi internetowe, nazwę kraju, skrót typu organizacji (np. edu-edukacyjne), lokalizację serwera, np. waw- Warszawa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty