profil

Najsłynniejsze adaptacje teatralne i filmowe dzieł Szekspira - porównanie i ocena.

poleca 83% 1469 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

William Szekspir urodził się w 1564 roku w niewielkim miasteczku Stratford i tam też umarł w roku 1616. Był genialnym dramaturgiem i poetą, któremu zawdzięczamy prawdziwą rewolucję w dziejach dramatu i narodziny nowoczesnego teatru europejskiego. Moim zdaniem nieustająca popularność dramatów Szekspira ma kilka źródeł. Każde z nich jest bardzo ważne i tylko razem zagwarantowały tak dobre miejsce w historii literatury angielskiemu dramaturgowi. Upłynęły, bowiem cztery stulecia, a jego sztuki do dziś są wystawiane deskach teatrów na całym świecie.
W mojej pracy wykorzystam trzy dramaty i ich adaptacje teatralne i filmowe. Z komedii wybrałam „Sen nocy letniej”. Z dramatu historycznego „Król Henryk IV”, a z tragedii przedstawię „Romea i Julię”. Uważam te dzieła za najwspanialsze i bardzo aktualne do tej pory bez problemu można je obejrzeć w teatrze jak i na ekranie telewizora. Twórczość Szekspira przetrwała do dziś i jest bardzo ważnym elementem w literaturze światowej.

Uważam, że najważniejsza przyczyna niezwykłej popularności dramatów Szekspira polega na ich uniwersalności. Nawet w dzisiejszych czasach tematy poruszane w tych sztukach są tak samo aktualne jak w czasach teatru elżbietańskiego. Szekspir celowo nie osadzał swych sztuk zbyt mocno w realiach historycznych. Dramat rozgrywa się nie w związku z dziejowymi zwrotami, a poprzez działania bohaterów. Czasy się zmieniają, powstają i padają królestwa, w historii pełno jest krwawych rewolucji i wojen, ale mimo tych kataklizmów dziejowych człowiek i sposób jego postępowania niewiele się zmienia. Toteż motywacje szekspirowskich bohaterów są dla nas czytelne. Nie mamy dziś żadnego problemu ze zrozumieniem ich racji. Wielką zaletą twórczości Szekspira jest właśnie to, że poświęcona jest ona głównie ludziom i ich namiętnościom, a nie znanym z podręczników historii, nużącymi opowieściami o dynastiach i monarchach. Toteż w dramatach Szekspira nie jest ważne, gdzie rzecz się dzieje, ale dlaczego i jak. To decyduje o tym, że dramaty te są do dziś popularne. Dzisiejszy widz także jest zainteresowany sensacyjnymi wydarzeniami demaskującymi prawdę o zachowaniu człowieka.

Atrakcyjność dramatów szekspirowskich nie płynie tylko i wyłącznie z faktu, że dziś są to widowiska historyczne i kostiumowe. Składa się na nią tematyka podejmowana przez dramaturga w jego dziełach. Chciałoby się rzec, że Szekspir doskonale wiedział, co decyduje o sukcesie i poczytności dzieła literackiego. Fabuła dramatów Szekspira doskonale trafia w zapotrzebowania odbiorcy w każdych czasach. Już przecież starożytni wiedzieli, że tragedia powinna być dla widza wstrząsem. Choć Szekspir przełamywał w swej twórczości wiele formalnych zasad rządzących teatrem antycznym, tej jednej trzymał się ściśle: tragedia musi szokować. Jednak dobry dramat nie powinien przestraszać widza czy czytelnika. Odbiorca nie może mieć poczucia, że i jemu przydarzy się coś podobnego do wydarzeń scenicznych. Dlatego Szekspir umieszcza akcje swych dramatów zazwyczaj w niecodziennej scenerii: w królewskich pałacach, pośród wielkiej polityki.

Atrakcyjność dramatów Szekspira podnosi również ich niecodzienność. Autor ukazuje wydarzenia niezwykłe: pałacowe przewroty, wielkie polityczne wstrząsy, w dramatach działają siły nadprzyrodzone - duchy, czarownice i upiory. Wszystko to decyduje także i dziś o popularności dzieł Szekspira. Widz pragnie niesamowitości i, kto chce sobie zaskarbić jego wdzięczność, musi mu je dać.

Akcja dramatów Szekspira przykuwa uwagę. Zbrodnia jest w dziełach dramaturga główną osnową tragedii. Toteż dramaty Szekspira obfitują w sceny morderstw i gwałtów. Żeby nie narazić się na zarzut deprawatorstwa, Szekspir zawsze tak prowadzi akcję swych utworów, aby w finale zło zostało ukarane i aby sprawiedliwość odniosła triumfalne zwycięstwo. To także decyduje o nieustającej popularności dzieł Szekspira.
Prócz powyżej wymienionych cech dzieł Szekspira, które gwarantują mu popularność wśród szerokiego kręgu odbiorców, dzieła te posiadają jeszcze pewne zalety, które dostrzeże tylko miłośnik literatury. Dramaty Szekspira doskonale oddają klimat epoki, w jakiej powstały. Mimo swej uniwersalności, nie mogły się oprzeć wpływom specyficznego, dla czasów ich powstania, sposobu myślenia. Na niesłabnącą popularność sztuk Szekspira składają się więc ich ponadczasowość, atrakcyjność fabuły, zalety historyczne tych dramatów i ich głęboka, życiowa mądrość. Wydaje się to bardzo proste, jednak stworzyć arcydzieła, trzeba mieć jeszcze jedno - geniusz, którym odznaczał się William Szekspir.
W mojej pracy chce wykazać, że dzieła tego wspaniałego dramaturga zinterpretowane tak różnie przez reżyserów teatru i kina nie tracą swego uroku. Wybrałam najlepsze moim zdaniem adaptacje grane przez wybitnych aktorów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Epoka
Gramatyka i formy wypowiedzi