profil

W odniesieniu do treści lektury ("Kamienie na szaniec") oraz innych przeczytanych utworów rozwiń myśl: "Człowiek jest wielki nie przez to co ma, lecz przez to kim jest i czym dzieli się z innymi".

poleca 85% 247 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec Jan Bytnar

W pełni zgadzam się z myślą zawartą w temacie pracy. Uważam, że nie jest istotne jaką pozycję społeczną i ile dóbr posiada dany człowiek. Tak naprawdę liczy się tylko to kim jesteśmy i czy potrafimy poświęcić samych siebie innym. Swoją opinię postaram się uargumentować w niniejszej pracy.

Wartość wielkości człowieka budowana jest na jego uczynkach i umiejętności oraz chęci niesienia pomocy innym.
W związku z powyższą argumentacją ludźmi wielkimi byli z pewnością Alek, Rudy i Zośka bohaterowie "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Poświęcili oni własne życie dla dobra innych i dla swojego narodu. Całe swoje życie dla innego człowieka, w tym przypadku dla dzieci oddał również Janusz Korczak. Dzięki takie postawie ludzie Ci stali się ponadczasowi i ich wielkość trwa wiecznie w ludzkiej pamięci.

Natomiast władza jak i pieniądze są ulotne. Możemy je łatwo stracić i wraz z nimi stracimy swoją wysoką pozycję. Doskonałym przykładem są arystokraci, Tomasz i Jzabella Łeccy z "Lalki" Bolesława Prusa. Posiadali oni spory majątek jednak wraz z jego utratą stracili swoją pozycję, a przyjaciele ich opuścili. Również "Opowieść wigilijna" ukazuje nam na przykładzie Scrooge'a ,że niesienie pomocy innym jest nie tylko lepsze ale i przyjemniejsze niż egoistyczne życie samotnego bogacza ważnego tylko ze względu na majątek. Właśnie dlatego uważam ,że to co osiadamy nie świadczy wcale o naszej wielkości.

Kolejnym przykładem oddania siebie innym jest sam Jezus Chrystus, poświęcił on to co najcenniejsze -własne życie czyniąc to dla zbawienia ludzkości. Przykład takiej postawy nie zabrakło również w mitologii. Wielką odwagą i uczynnością wykazał się Prometeusz wykradając bogom ogień i ucząc ludzi posługiwania się nim. Nie zważał na siebie, gdyż z pewnością wiedział, że nie ominą go konsekwencje takiego czynu.

Wielki człowiek nie pomaga bliźniemu dla osiągnięcia korzyści. Czyni to ,bo tego pragnął, kocha ludzi i życie, czerpie przyjemność z pomocy innym, czuję się spełniony, potrzebny.

Każde nawet najmniejsze dobro poprzez kolejne uczynki w życiu każdego z nas może stworzyć wizerunek nas jako ludzi wielkich. Naprawdę łatwiej jest zdobyć władzę i pieniądze niż autorytet, poważanie i wielość w ludzkich sercach.

Mam nadzieje, że moimi argumentami zdołałam udowodnić tezę postawioną w temacie pracy. Należy pamiętać ,że nie musimy od razu poświęcać za kogoś swojego życia, jednak nie pozostawajmy obojętnymi na ludzką krzywdę i spróbujmy oddać choć cząstkę siebie innym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty