profil

Efekt cieplarniany

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27
poleca 85% 184 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dwutlenek węgla powstaje przy procesie spalania, np. węgla, ropy, drewna. Gromadzi się w atmosferze i zatrzymuje ciepło. Wycinanie lasów pogarsza sytuację. Żywe drzewa fotosyntezują, pochłaniając dwutlenek węgla.

Źródła powstawania na Ziemi CO2:
- Elektrownie- główne źródło dwutlenku węgla
- CO2 ze spalin samochodowych też dostaje się do atmosfery
- Wycinanie drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla
- Spalanie paliw kopalnych (węgla, oleju, ropy) dodatkowo uwalnia CO2 do atmosfery.

Atmosfera ziemska zatrzymuje promieniowanie słoneczne niczym szyby szklarni. Słońce ogrzewa ziemię, a powstałe w ten sposób ciepło - w postaci promieniowania podczerwonego, gdyż gazy cieplarniane pochłaniają je i częściowo kierują znów ku ziemi, powodując dalsze nagrzewania się jej powierzchni. Dwutlenek węgla i inne gazy w atmosferze utrudniają ucieczkę ciepła słonecznego.

Efekt cieplarniany- jest rezultatem działania gazów atmosferycznych na ustalanie się równowagi między emisją energii ziemskiej a absorbacją energii słonecznej. Ciała gorące emitują fale krótkie, ciała chłodniejsze- fale dłuższe. Efekt cieplarniany wywołują najczęściej substancje takie jak dwutlenek węgla, metan, ozon, tlenki azotu oraz freony. Przyszłość środowiska naturalnego Ziemi jest poważnie zagrożona. Ziemia odczuje bardziej niż obecnie dramatyczne skutki ocieplenia się klimatu, gigantycznego wyrębu lasów, wyginięcia większości gatunków roślin i zwierząt oraz innych katastrof ekologicznych takich jak kwaśne deszcze i zniszczenie ozonowej, ochronnej powłoki Ziemi.

Pomimo, że rządy mogą wprowadzić większość potrzebnych zmian, tak naprawdę wiele zależy od czynnej postawy młodego pokolenia. O tym, że dzieje się źle, można napisać do władz państwowych, lub osób, którym nie jest to obojętne. Politycy chętnie słuchają opinii młodych ludzi. Jeśli zauważymy, że w naszym rejonie jest zanieczyszczona przyroda, wystarczy napisać do lokalnych władz organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Można również pomóc przyrodzie na swój sposób: utylizować odpadki, czyli sortować śmieci oraz mówić otwarcie o poważnych zagrożeniach dla środowiska.

Aby zmniejszyć ryzyko powstania efektu cieplarnianego i innych katastrof ekologicznych, należałoby tworzyć nieszkodzące opakowania produktów, przy których wytworzeniu nie powstanie dwutlenek węgla. Najlepiej, aby opakowania do np. cukierków były tworzone z przyjaznego dla środowiska, naturalnego, ekologicznego papieru. Po opróżnieniu torebki, nie musimy jej wyrzucać. Możemy ją kilkakrotnie wykorzystać, jako opakowanie do innych słodyczy. Na torebce umieściłabym nieskomplikowany znak: Zielone koło, z dębem,
w środku, z napisem: NIE WYRZUCAJ, WYKORZYSTAJ! PRZYCZYŃ SIĘ DO OCHRONY ŚRODOWISKA!

Za około 50 lat środowisko nie będzie najciekawsze. Wyginie wiele gatunków zwierząt. Ludzie nie będą mogli normalnie oddychać (przez zanieczyszczenie środowiska) i będą musieli nosić na głowach specjalne butle tlenowe. Będzie bardzo mało roślin. Ludzie nie będą żywili się tak zdrowo, warzywami, owocami, lecz ich zmutowanymi kopiami. Za pół wieku będą występowały częściej katastrofy ekologiczne, jak np. globalne ocieplenie, kwaśne deszcze, dziura ozonowa, dlatego aby nie dopuścić do urzeczywistnienia tej wizji chrońmy środowisko!

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

nawet dobra praca xdd

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata