profil

Julian Ursyn Niemcewicz powiedział: "rycerz żył bez skazy". Czy my, współcześni ludzie, też nie mamy nic na sumieniu?

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawdziwy rycerz był odważny aż do szaleństwa, szlachetny, zawsze postępował w zgodzie z kodeksem rycerskim. Był bezgranicznie oddany swojej ojczyźnie i wierny damie swojego serca. rycerz potrafił być prawdziwym przyjacielem i sam miał oddanego, wiernego aż do końca przyjaciela. Był również wzorowym chrześcijaninem, który walczył w obronie swojej wiary.

We wspólczesnym świecienie funkcjonuje wrzorzec rycerza, a jeśli nawet, to jest to rzadki przypadek. Ludzie nie potrafią walczyć. Nie chcą zaryzykować, bo boją się konsekwencji jakie mogą wyniknąć z niepowodzenia. Wolą nic nie robić, niż sie odważyć. Nie zawsze też postępują zgodnie z prawem, swoim sumieniem. Duża grupa osób wstydzi się swojego kraju, nie kocha ojczyzny i nie mogłaby za nią oddać życia. Często też ludzie nie umieją się z kimś bezinteresownie zaprzyjaźnić, ponieważ jest tak skonstruowany, że trzeba żyć w pojedynkę, ufać tylko i wyłącznie sobie. nie każdy postępuje jak prawdziwy chrześcijanin, nie walczy o wiarę, wręcz odrzuca ją.

W ówczesnym świecie rzadko kto postępuje jak rycerz, gdyż taka postawa wymaga od nas dużej pracy nad sobą. My wolimy iść drogą, która wydajne się nam pewniejsza, wygodniejsza, choć tak nie jest.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata