profil

Różne odcienie miłości według Pisma Świętego.

poleca 85% 326 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W Biblii występuje wiele poematów, w których jest mowa o miłości. W niektórych utworach, księgach, listach, przypowieściach jest częścią całości, ale jest też dużo utworów traktujących wyłącznie o miłości. Do takich można zaliczyć m.in. "Hymn o miłości" św. Pawła oraz "Pieśń nad Pieśniami". Biblia opisuje różne odcienie miłości. Spróbuje powiedzieć o kilku z nich.

Księga mówiącą wyłącznie o miłości, a zarazem będąca najbardziej poetyckim utworem Biblii jest "Pieśń nad pieśniami". Księga ta mówi o miłości Boga do Kościoła. Miłość ta jest potęgą, jest niezniszczalna, bezinteresowna, po prostu doskonała. Jest to miłość, jaką Bóg obdarza każdego człowieka. Kościół jest Jego "oblubienicą", ale zarazem jest dla niego opiekuńczym, kochającym, ojcem. Miłość Boga wobec Kościoła jest nieprzemijająca i najsilniejsza na świecie, silniejsza nawet od śmierci.

Kolejnym obrazem miłości jest ta opisana w "Hymnie o miłości" św. Pawła. Miłość tutaj ukazana jest jako najważniejsza rzecz na świecie. Bez miłości człowiek nic nie jest wart, miłość jest to główny cel w życiu, podstawa istnienia. "A miłości bym nie miał, byłbym niczym". Miłość jest największą wartością, jest czymś, bez czego człowiek wydaje się być "niepełny". "Tak, więc trwają wiara nadzieja i miłość – te trzy, z nich zaś największa jest miłość".

Innym odcieniem miłości jest ta przekazana przez postać Hioba. Moim zdaniem jest to najbardziej godna podziwu miłość. Hiob wciąż, niezachwianie miłuje Boga. Pomimo, że Ten zabiera mu wszystko, co posiadał i zsyła na niego cierpienie. Hiob wciąż nieugięty powtarza "niech będzie imię Pańskie błogosławione!" Wykazał się prawdziwą miłością wobec Boga. Stracił wszystko, rodzinę, dobytek, lecz wciąż wierzył, kochał. Pokazał on nam jak bardzo miłość może być bezinteresowna i trwała, nawet w cierpieniu.

Miłość do bliźniego. O niej też jest mowa w Biblii. Bóg mówi żeby miłować "bliźniego swego jak siebie samego". Należy nam kochać każdego, nawet swoich wrogów. W końcu wszyscy pochodzimy od Boga, więc powinniśmy być sobie braćmi. Do każdego człowieka powinniśmy się odnosić z miłością, nigdy z wrogością. Wszyscy jesteśmy braćmi, więc jakże nam się nie kochać nawzajem? Miłość do bliźniego nie jest może tak widoczna i mocna jak do Boga czy do ukochanej osoby. Jednak i ona istnieje, o tym należy pamiętać.

Biblia przedstawia wiele wymiarów miłości. Jest to miłość, jaką można darzyć drugiego człowieka. Miłość Boga wobec nas – Kościoła. Jest to miłość oblubieńcza, ale zarazem i ojcowska. Biblia mówi również o miłości wobec bliźnich i wreszcie – miłości człowieka do Boga, która również potrafi być bardzo mocna, niezachwiana, przetrzymująca każde cierpienie.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:19)

hmm... z tego co ja pamnie pamiętam to nie Bóg zsyłał na niego kare ale szatan który założyl się z Bogiem, że pod wpływem nieszczęść odwróci się od Boga i każe mu się ..., no wiadomo co:).

27.7.2006 (12:18)

szukałem tego pół godzina dzięki

27.7.2006 (12:18)

Bardzo mi sie przydalo ma polski:] mam nadzieje ze tez dostane taka ocenke...;)

Teksty kultury