profil

Dokąd zmierza świat.

drukuj
poleca 85% 346 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pytanie to zadawają sobie ludzie już od wieków , gdyż historią świata jest ściśle związana z życia pojedynczego człowieka . Prawdą jest ,że „historia kołem się toczy” tak więc jeśli chcemy zobaczyć naszą przyszłość powinniśmy spojrzeć w naszą przeszłość. Najlepiej zrobić to poprzez utwory literackie ,gdyż ich twórcy uważali ,że ze względu na swój dar są zobowiązani do pouczania swojego i ostrzegania przyszłych pokoleń . To oni pokazywali nam radość życia czasów pokoju i okrucieństwa wojny , ból i cierpienie ludzi.

Najczęściej o losie zbiorowości ludzkiej nie decyduje ona sam lecz jeden lub kilku ludzi lub też siły wyższe. . Widoczne jest to już od początku świata .Biblia opisuje losy wielu przywódców takich jak np. Abraham , Mojżesz którzy decydowali o losie ludu Izraela . Opiekowali się nim w trudnych sytuacjach. Ich oddanie dla ludu widoczne jest przede wszystkim w tym iż poświęcili własne bogactwa , szczęście rodzinne dla dobra ludu. Ale byli i tacy którzy doprowadzili od zniszczenia własnego narodu.

Przykładem takiego postępowania jest Parys z „Iliady” który to przez własny egoizm ,brak zasad moralnych oraz lekceważenie prawa i sprawiedliwości spowodował , że jego ojczyzna - Troja , została zniszczona przez Greków. Do tych wydarzeń nawiązuje Jan Kochanowski w dramacie „Odprawa posłów greckich” w którym to porównuje tamte wydarzenia do sytuacji jaka miała miejsce w Polsce .
Innym pisarzem tworzącym również w okresie renesansu i który pisał o tym co może spowodować jeden człowiek jest William Shakespeare. Opisuje on, w postaci dramatów opartych na wydarzeniach historycznych – „Makbet” , „Hamlet” , kiedy to jeden człowiek chcący zdobyć władze postępuje w sposób egoistyczny i niemoralny. Powodują oni wojny , podczas których giną niewinni ludzie.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.7.2006 (12:20)

dzieki , wlasnie tego potrzebowalem jeszcze raz THX ;] ocene dam jak oddam ta prace pani :)

Gramatyka i formy wypowiedzi