profil

Haker

poleca 85% 163 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Haker
- osoba, która łamie zabezpieczenia komputerowe dla własnej satysfakcji lub w celu uzyskania korzyści materialnych.

- jest to osoba, która czerpie przyjemność z uczenia się oraz poznawania komputerów i rozwiązań sieciowych, stale poszerzająca swoją wiedzę w tej dziedzinie. Ludzie tacy zwykle stają się programistami, administratorami, webmasterami lub konsultantami ds. zabezpieczeń komputerowych. Ta grupa ludzi, przez niektórych określana mianem white-hat hackers (hakerzy w białych kapeluszach), spędza większość czasu na poszukiwaniu "dziur" w systemach zabezpieczeń oraz ochronie tych systemów.

- osoba usiłująca uzyskać· nieautoryzowany dostęp do danego komputera lub danych na nim zawartych
Jest to najbardziej rozpowszechniona definicja słowa "haker", promowana w filmach oraz w prasie. Wiele osób określających się słowem "haker" wedle pierwszej definicji określa tę grupę mianem "krakerzy", ponieważ jej przedstawiciele specjalizują się w łamaniu systemów zabezpieczających (z ang. crack - spowodować pęknięcie czegoś). Crackerzy, spędzający czas na znajdywaniu oraz eksploracji "dziur" w systemach zabezpieczeń, określani są zwykle mianem black-hat hackers (hakerzy w czarnych kapeluszach).

Należy podkreślić, że niezależnie od odpowiedzialności karnej, zniszczenie lub modyfikacja logów systemowych łączy się z odpowiedzialnością cywilną sprawcy.

Hakerska Etyka
To bardzo frapujący problem, interpretowany na tyle sposobów, ilu jest hakerów na Ziemi.
A oto kilka z nich:
· Nie niszcz umyślnie żadnego systemu.
· Nie zmieniaj żadnych plików systemowych, poza tymi, które umożliwiają Ci zapobieżenie wykryciu i zapewnienie późniejszego dostępu.
· Nie zostawiaj swojego (lub czyjegokolwiek) prawdziwego imienia, nazwiska lub numeru telefonu w żadnym systemie, do którego dostałeś się nielegalnie.
· Bądź ostrożny, bacz z kim dzielisz się informacjami.
· Nie zostawiaj swojego prawdziwego numeru telefonu nikomu, kogo nie znasz.
· Nie włamuj się do komputerów rządowych.
· Nie używaj haseł, dopóki nie ma ŻADNEJ innej drogi obejścia.
· Uważaj na to, co umieszczasz na forum.
· Nie bój się zadawać· pytań.
· Musisz faktycznie hakować· .

Przykłady działalności hakerów :

Haker złamał tajne kody NASA i marynarki wojennej USA 2001-03-03 (19:44)

Nieznany haker złamał supertajne amerykańskie kody używane przez amerykańską marynarkę wojenną i NASA do sterowania rakietami, satelitami i statkami kosmicznymi.

Feministka wśród hakerów 2002-03-06 (08:56)

Kobiety są tak samo dobrymi hakerami, jak mężczyźni - takie jest przesłanie nowego internetowego wirusa Sharpei, którego kopię otrzymała zajmująca się produkcją oprogramowania internetowego kompania Sophos.


Japoński haker podpisujący się pseudonimem "Sunakuzira" został ujęty przez policję. Przypisuje mu się włamania na 140 stron umieszczonych na serwerach w 23 krajach - takiego wyniku nie uzyskał jeszcze żaden haker działający z terytorium Japonii. W całej tej historii najbardziej niezwykłe jest jednak to, że "Sunakuzira" okazał się być... 15-latkiem.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty