profil

Kraje, ich gospodarka i rozwój przemysłu

poleca 85% 208 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stany Zjednoczone są największym producentem i eksporterem dóbr kultury: filmów, programów TV i komputerowych, nagrań video, prasy orz nagrań muzycznych.
Przemysł S.Z koncentruje się w okręgach:
Północno - wsch. obejmuje ośrodki przemysłowe: Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Baltimor, Detroit, Chicago.
Centralny - Sant Louis, Minneapolis, Denver, Dallas
Południowy - Huston, Nowy Orlean, Atlanta
Zachodni - Los Angeles, San Diego, San Francisco, Hanford.
S.Z posiadają liczne elektrownie atomowe. Na rzekach Kolumbii i Kolorado są największe hydroelektrownie kraju. Przemysł S.Z cechuje nowoczesność, różnorodność, wysoka technologia.


OKRĘG RUHRY - jest największym okręgiem przemysłowym Europy Zachodniej i jednym z największych okręgów na świecie. Jego powierzchnia wynosi 6,5 tys. km2. Ma on kształt trójkąta, którego punkty krańcowe stanowią miasta: Kolonia - na południu, Hamm - na wsch., Wesel - na zach. Okręg obejmuje duże, średnie i małe miasta.
Okręg Ruhry jest przykładem okręgu przemysłowego, powstałego dzięki bogatym złożom surowców mineralnych: węgla kamiennego, brunatnego, rudy cynku, ołowiu i soli potasowej oraz ujęć wody pitnej. Złoża węgla stanowiły podstawę rozwoju energetyki i przemysłu koksochemicznego, a te były bazą rozwojową dla przemysłu włókienniczego i chemicznego. Rozwinęło się również przemysł elektromaszynowy, urządzeń dla górnictwa i hutnictwa. Powstał również przemysł chemiczny i petrochemiczny.
Po II wojnie dynamicznie rozwijał się przemysł: elektrotechniczny, petrochemiczny, samochodowy, włókienniczy, odzieżowy oraz usługi. Rozwój różnych gałęzi przemysłu wpłynął na jeszcze większą koncentrację zakładów oraz zwiększenie obszaru okręgu. Jednocześnie nastąpiła degradacja środowiska przyrodniczego i w latach 70 państwo musiało przeznaczyć ogromne nakłady finansowe na ochronę środowiska, zwłaszcza przywrócenie życia organicznego w Renie oraz na modernizację i restrukturyzację przemysłu. Zaczęto zamykać nierentowne kopalnie i huty. Obecnie miejsca starych zakładów zajmują nowe o wysokiej technologii produkcji.

Korea Południowa - przeżywa dynamiczny rozwój, ekspansje na rynkach międzynarodowych i za kilka lat może znaleźć się w gronie najbogatszych państw świata. Eksportuje ona obecnie najtrudniejsze w produkcji elementy komputerowe, statki, półprzewodniki, samochody i stal.

Chiny - w państwie tym skutecznie zaczęto się przeciwstawiać inflacji i umożliwiono napływ obcego kapitału, który realizuje inwestycje w wielu ośrodkach. Chiński handel zagraniczny zawdzięcza swoje sukcesy sektorowi niepaństwowemu, przyczyniającego się do szybkiego wzrostu eksportu i pozycji kraju. W eksporcie dominowały maszyny, produkty elektroniczne, odzież, tekstylia, obuwie, zabawki.

Japonia - przemysł tego państwa należy do najbardziej rozwiniętych na świecie. W celu ograniczenia importu paliw kraj ten rozwinął energetykę jądrową i zwiększył wydobycie stosunkowo niedużych zasobów węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. W końcu lat 80 Japonia stała się największym producentem statków i samochodów, kalkulatorów, zegarków, pralek. Japonia specjalizuje się w produkcji elektroniki użytkowej np. telewizorów, magnetowidów, sprzętu elektronicznego i eksportuje swoje produkty do wielu krajów, m.in. do UE.

Ameryka Łacińska - kraje Ameryki Łacińskiej wykazują w ostatnich latach tendencje do integracji w skali regionalnej. Dzięki znoszeniu barier opóźniających przepływ kapitału rosną międzypaństwowe obroty handlowe oraz powstają przedsiębiorstwa z udziałem firm zagranicznych. W regionie integracji wyróżnia się ugrupowanie państw Mercosur zrzeszający Brazylię, Paragwaj, Argentynę, Urugwaj. Najważniejszym osiągnięciem tej integracji stała się modernizacja przemysłu, polegająca na jego dostosowaniu do wymagań międzynarodowej konkurencji w zakresie jakości produktów i wydajności pracy.

Afryka - jest państwem słabo rozwiniętym gospodarczo, gdyż przez setki lat była kolonią państw europejskich, źródłem surowców i taniej siły roboczej. Dopiero po uzyskaniu niepodległości w latach 60, poszczególne kraje afrykańskie zaczęły rozwijać przemysł przetwórczy i budować gospodarkę, często od podstaw. Kraje europejski pomogły Afryce w szybszym awansie cywilizacyjnym i gospodarczym, w przygotowaniu kadr i wykorzystaniu miejscowych zasobów. Północna część Afryki w której położone są kraje arabskie, jest bogata przede wszystkim w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Do takich krajów należy Algeria i Libia. W niektórych krajach afrykańskich dużą rolę odgrywa turystyka, gdyż przynosi znaczne dochody i ma perspektywy rozwoju w następnych latach.

Szybki rozwój przeżywa również Tajlandia, Indonezja, Malezja. Głównym czynnikiem napędowym gospodarki państw tego regionu jest m.in. eksport kapitału i technologii do Chin.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty