profil

Konflikt pokoleń - mit czy rzeczywistość.

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Konflikt pokoleń to nie mit to rzeczywistość. Spowodowana różniącymi się poglądami rodziców i osób starszych oraz dzieci i młodzieży. Dzieje się tak za sprawą braku zrozumienia, zaufania dla dziecka. Skazanie go od razu na „wymarcie” bez opieki rodziców bo w końcu jajko nie może być mądrzejsze od kury to przysłowie idealnie oddaje obraz nadopiekuńczości rodziców którzy chcą uchronić swoje pociechy przed zgubnym wpływem świata tylko jest jedno ale czy takie dziecko da sobie rade w zderzeniu z tym brutalnym obrazem rzeczywistości. Czy uda mu się zaaklimatyzować w świecie którego nie zna którego nie mógł poznać. Może da siebie rade ale na pewno będzie mu ciężko podejmować samodzielnie decyzje.

Niezrozumienie pokoleń ma też drugie oblicze a mianowicie to, że młodzież nie uznaje mądrości ludzi starszych doświadczony i nawet nie próbuje ich zrozumieć a może czasem warto jest się poradzić kogoś kto przeżył już swoje i wie więcej.

Konflikty dotyczą każdej rodziny bez względu na otoczenie, kulturę. Dzieje się tak głównie, dlatego że młodzi ludzie mają inny styl bycia, zwłaszcza, jeśli chodzi o muzykę i o spędzanie wolnego czasu typu chodzenie na zabawy. A dorośli za czasów swojej młodości
słuchali innej muzyki, bo wtedy to było modne i tego się nie zmieni starsze pokolenie może zrozumieć dążenie młodej osoby , by być inną ,ale zawsze należy to złagodzić możliwością ubierania się odpowiednio i elegancko, stosownie do okazji. Tak samo jak nie zmieni się tego, że świat biegnie coraz szybciej do przodu.

Konflikty zaczynają się od błahostek typu: „załóż czapkę, bo jest zimno”, a każdy rozkaz zachęca do zrobienia na złość.
Czasem jednak nawet kiedy się słucha rodziców to i tak coś się dzieje jedna mała iskra i zaczynają się kłótnie i spory przyczyna brak współpracy. Nie rozmawiają ze sobą , nie dzielą się problemami , nie wyrażają swych oczekiwań i uczuć, co jest jedną z podstawowych przyczyn konfliktów w rodzinie. Dzieci odczuwają lęki wynikające z ignorancji i niemożności zrozumienia świata i samego siebie. Starsi ludzie żyją przeszłością . Chcą żyć długo, szczęśliwie i w dobrym zdrowiu. Dorośli są często zmęczeni, rozczarowani i sfrustrowani z powodu pracy, życia rodzinnego i kilku innych przyczyn. Jednocześnie nastolatki szukają własnej tożsamości i celów w życiu. Są zajęte sobą. Dlatego różnica pokoleń staje się coraz większa Od dorosłych spodziewamy się, by byli bardziej tolerancyjni, wyrozumiali i zainteresowani życiem młodych doradzali im a nie rozkazywali. Powinni pomóc młodym w odnalezieniu właściwej drogi, by stali się odpowiedzialnymi i dojrzałymi istotami w przyszłości. Młodzi powinni również szukać kompromisu w codziennych konfliktach z dorosłymi. Jeżeli obydwa pokolenia będą współpracować, wspólne życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Miłością można przezwyciężyć wszystko.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty