profil

Co to znaczy być Europejczykiem?

poleca 84% 2936 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Europejczyk- jak sama nazwa wskazuje- jest to mieszkaniec Europy- piątego co do wielkości kontynentu. Niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, płci i majątku każdy mieszkaniec Europy powinien się czuć Europejczykiem. Czy tak jest? Moim zdaniem przez utworzenie związku 15 państw europejskich na mocy traktatu z Maastricht definicja prawdziwego Europejczyka nieco się zmieniła. Sądzę, że państwa, które nie należą do Unii Europejskiej są traktowane gorzej niż pozostałe. Europa straciła więzi, jakie łączyły ją do tej pory. Wspólna waluta w piętnastu krajach, również nie była zbyt dobrym rozwiązaniem. Prawo panujące w Unii Europejskiej jest również zupełnie inne, niż w pozostałej części kontynentu.

Właśnie w Europie ukształtował się ustrój polityczny, jakim jest demokracja, czyli władza ludu i właśnie u nas po raz pierwszy ludzie decydowali o losach swoich krajów. W Europie również ukształtowało się chrześcijaństwo, które jest główną religią panująca na naszym kontynencie. Z tego słynie Europa, a nie jedynie Unia Europejska.
My jako państwa starające się wejść do Unii Europejskiej nie powinniśmy pod presją innych krajów stracić swojej narodowej tożsamości. Sądzę, że bardzo ważną rzeczą jest zachowanie naszego hymnu, barwy narodowej oraz własnej świadomości narodowej. Nie pozwólmy na wprowadzenie znacznych zmian w nasze życie. Przecież każdy Europejczyk powinien być traktowany na równi, bez względu na jego przekonania oraz poglądy.

Uważam jednak, że mimo licznych reform, które weszły w życie Europa jest w większym stopniu wciąż Europa, a prawdziwy Europejczyk jest wciąż Europejczykiem. Starajmy się aby było tak dalej i nic się nie zmieniło.

Być Europejczykiem to:

- żyć zgodnie z duchem współczesności, tzn. być otwartym na najnowsze osiągnięcia nauki,
- być tolerancyjnym wobec innych wyznań, ale zachować własne przekonania religijne wyniesione z domu,
- nie uznawać koloru skóry za wyznacznik człowieczeństwa,
- uznawać osiągnięcia innych narodów,
- być dumnym z własnego pochodzenia i osiągnięć narodu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta