profil

Obrona Smeagola ( Golluma)

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wysoki sądzie, szanowna ławo przysięgłych. Występuje w imieniu mojego klienta Smeagola.
Smegol, zwany również Gollumem (nazywany tak od dziwnego dżwięku jaki wydawał przełykając ślinę), to jak się wszystkim nam wydaje istota obrzydliwa, egocentryczna, gotowa uczynić wszystko dla zachowania swojego skarbu.

Oskarżony jest on o zabójstwo swojego przyjaciela Deagola, zdrade Froda i Sama, oraz niegodne postępowanie. Ale czy możemy go całkowicie potępić za te wszystkie czyny? I Co sprowadziło go na tę drogę występku?

Był on kiedyś hobbitem, który przez przypadek znalazł się w posiadaniu “Pierścienia Jedynego”. Pierścień ten posiadał wileką moc omamiania właścicieli. Tak też się stało ze Smeagolem. W swoje urodziny gdy jego przyjaciel odnalazł Pierścień, Smeagol zabił go by zyskać dla siebie Jedynego. Od tej chwili stał się jego niewolnikiem . Zmienił się nie tylko psychicznie ale i fizycznie. Wprawdzie Pierścień dał mu długowieczność, ale również spowodował ciągły strach przed Jego utrarą.

Gollum zaczął się odsuwać od świata, w każdym człowieku widział wroga, nie potrafił nikomu zaufać, obawiał się, że ktoś może mu zabrać ten Skarb i wykorzystać przeciwko niemu. Zaszył się w najbardziej nieprzystempnym miejscu, ponieważ myślał, że w ten sposób on i jego zdobycz będą bezpieczni. Pierścień spowodował, że Gollum nie kochał niczego innego oprócz niego.

Takie postępowanie spowodowało utratę kontaktu z rzeczywistością i zmusiło osamotnionego Goluma do wymyślenia sobie “przyjaciela”, z którym wiódł rozmowy. W taki sposób powstały dwa oblicza Golluma: złe, ogarnięte mocą Pierścienia oraz lepsze, w mniejszym stopniu zależne od mocy Jedynego, w którym można było znaleźć odrobinę dobroci.

Dzięki litości i życzliwości Froda, oskarżony zrozumiał, że jego dotychczasowe postępowanie nie było właściwe. Starał się pomóc, lecz starania te nie przynosiły pełnego efektu ponieważ moc “Pierąścienia Jedynego” byla naprawdę wielka i żeby się z pod Jego władzy uwolnić Gollum musiał najpierw wygrać walkę , która rozgożała w jego “uśpionym” sercu , budzącym z długiego i strasznego snu dzięki wielkiej wyrozumiałości hobbita.
Smegol zasługuje na karę ale i na litość. Jego życie było straszne, samotne i w ciągłym strachu.

Wysoki sądzie, panie i panowie przysięgli oskarżony uczynił w swoim dotychczasowym życiu wiele złego, ale nie był do końca świadomy tego co robi, Jego życiem zawładneły magia i siły ciemności, które bardzo łatwo opanowują jednostki słabe i niedoświadczone oraz takie, które nie radzą sobie w otaczającym je świecie, a taką właśnie jednostką jest Gollum.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty