profil

Kryteria oceny sztuki.

poleca 85% 2269 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest znaleźć granicę przebiegającą między kiczem a prawdziwym dziełem. Dzieje się tak z tego powodu, że w sztuce współczesnej coraz bardziej liczy się oryginalność i bujna wyobraźnia aniżeli doskonały warsztat i talent artysty.
Jednak niezmienne we wszystkich przypadkach jest jedno: wrażliwość twórców oraz przesłanie, które chce on przekazać swym odbiorcom. Aby posiąść sztukę dostrzegania w jakimś dziele oryginalności a zarazem ekspresji trzeba mieć pewne doświadczenie artystyczne, mieć wyrobiony dobry, nie gust, a smak.

Patrząc na obraz, o którego autorze nic nie wiemy trudno jest nam ocenić jego faktyczną wartość artystyczną i kulturalną, gdyż widzimy jedynie pewne kreski czy zaznaczone ruchy pędzla i możemy coś powiedzieć o technice wykonania owego dzieła, o mistrzostwie bądź jego braku, oraz naszym subiektywnym zdaniu na temat jego wykonania, jednak w większości przypadków nie możemy ocenić tego, co artysta chciał odbiorcy przez nie przekazać, gdyż nie znamy życiorysu twórcy, nie widzimy w obrazie żadnych analogii bądź aluzji, co utrudnia nam właściwą interpretację.

Czasami mówimy, że „na pierwszy rzut oka” , że coś jest arcydziełem, jednak gdyby się dłużej zastanowić, to na swój sposób każda twórczość jest pewnego rodzaju „arcydziełem”. Na przykład dla matki arcydziełem będzie narysowana przez jej ukochane maleństwo krzywa linia, a dla sąsiadki, której owe dzieło jest z dumą prezentowane jest jedynie nędznym bohomazem. Na tym przykładzie widzimy jak wątpliwy kryterium w ocenianiu sztuki jest stosunek do twórcy.

Kolejnym wskaźnikiem powinno być to, jak dzieło oddziałuje na odbiorcę. Jeżeli pozostawia go obojętnym znaczy to, że artysta nie odniósł zamierzonego efektu, o ile w ogóle miał takie założenie podczas tworzenia. Dzieło powinno albo wywoływać pozytywne reakcje albo negatywne, bądź też szokować, lecz na pewno nie powinno pozostać widzowi obojętne.

Podsumowując chciałabym zebrać wszystkie moje wnioski. Podstawową pomocą przy ocenie dzieła sztuki jest dobry smak i doświadczenie artystyczne widza, dodatkowym zaś kryterium- wrażliwość artysty przekazana w dziele, jakieś przesłanie, które chciał przekazać, ekspresja. Odrębnym zagadnieniem występującym w relacji artysta-widz jest reakcja widza na dzieło sztuki, która często nie jest uwarunkowana wartością artystyczną dzieła, lecz jego siłą ekspresji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy