profil

Kraje o różnym poziomie rozwoju gospodarczego

poleca 85% 265 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kraje wysoko rozwinięte zajmują ok. 24% powierzchni świata, skupiają ok. 20% ludności świata. Są to państwa w których PKB na jednego mieszkańca przewyższa 10 tys. $. Są to wszystkie kraje Europy Zachodniej, USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Izrael.
Kraje wysoko rozwinięte cechują się:
starzeniem się społeczeństwa
wysokim poziomem życia ludności
wysoką urbanizacją
dominacją zatrudnienia w usługach
dużym udziałem usług i handlu w tworzeniu PKB
wysokim wsk. konsumpcji
chłonnym rynkiem zbytu

Kraje naftowe to bogate kraje arabskie, jednak nie mogą one zostać zaliczone do krajów wysoko rozwiniętych ze względu na surowcowy charakter gospodarki, źródłem ich dochodów jest eksport ropy naftowej.

Kraje średnio rozwinięte zalicza się do nich kraje, w których PKB wynosi od 3-10 tys.$ na jednego mieszkańca: Czechy, Polska, Rosja, Słowacja, Węgry, Brazylia, Argentyna, oraz tzw. "tygrysy azjatyckie" które cechują się: przewagą przemysłu w tworzeniu PKB, zakupem nowoczesnych technologii, zasobami dobrze wykwalifikowanej, taniej siły roboczej (Korea Południowa, Tajwan, Hongkong, Indonezja, Singapur).

Kraje słabo rozwinięte to kraje w których PKB nie przekracza 3 tys. $ na jednego mieszkańca. Tworzą one najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę. Wśród nich wyróżnia się kraje najbiedniejsze: kraje środkowej i południowej Afryki - Etiopia, Tanzania, Uganda, Czad, Malawi, oraz Azji - Nepal, Laos, Afganistan, Bangladesz, Jemen.
Do słabego rozwoju tych krajów przyczynia się: niski poziom wykształcenia ludności, brak kadry kierowniczej oraz kapitałów, co uniemożliwia wykorzystanie posiadanych surowców. W najbiedniejszych krajach doszło do skrajnego obniżenia PKB na skutek działań wojennych oraz niekorzystnych warunków handlu zagranicznego. We wszystkich krajach słabo rozwiniętych opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie.
Ogromnym zagrożeniem dla krajów słabo rozwiniętych są choroby tj. malaria, trąd, AIDS. Malaria jest chorobą strefy tropikalnej, 90% zachorowań odnotowuje się w Afryce. Przenoszona jest przez komary, choroba objawia się wysoka gorączką.
Trąd jest chorobą zakaźną, która objawia się zmianami na skórze. Najwięcej chorych na trąd odnotowuje się w Indiach, Brazylii, Indonezji, Birmie.
AIDS jest zagrożeniem dla krajów afrykańskich, w których rozwija się bardzo szybko. Do rozwoju tej choroby przyczynia się brak opieki medycznej i lekarstw, niewiedza oraz niski poziom higieny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty