profil

Charakterystyka Rudego

poleca 85% 1439 głosów

Jednym z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego jest Jan Bytnar urodzony 6 maja 1921 r. Wywodził się z rodziny inteligenckiej. Jego rodzice byli w pełni zaangażowanymi działaczami społecznymi. Matka była pedagogiem, a ojciec opiekował się dziećmi niepełnosprawnymi. W rodzinnym domu Janka panowała ciepła i spokojna atmosfera.
Jan-chłopiec szczupły i drobny posiadał piegowatą twarz i rude włosy, czemu zawdzięczał swój przydomek ”Rudy”. Jego oczy i czoło odzwierciedlały wybitną inteligencję.

Wraz ze swoimi kolegami ukończył szkołę średnią z bardzo dobrymi wynikami.
Był chłopcem wyjątkowo uzdolnionym. Jeśli już się do czegoś zabrał, wykonywał to najlepiej ze wszystkich. Jako harcerz zrobił najlepszy kajak i przodował w pracach saperskich. W trzy miesiące nauczył się tańczyć stając się tym samym najlepszym tancerzem w szkole. Można go określić mianem urodzonego intelektualisty – ze świata myśli i rozważań sprowadzali go dopiero koledzy. Interesowały go problemy moralne, filozoficzne, religijne, kulturalne i społeczne. Rudy posiadał wiele talentów. W tym talent kucharski oraz zdolność do tworzenia różnych wynalazków, która zaowocowała podczas akcji „Małego Sabotażu”.

Posiadał naturę refleksyjną. Oddawał się głębokim rozmyślaniom i refleksjom na tematy odległe od szarej rzeczywistości jednak pomimo tego potrafił się skupić. Cechowały go spokój, odwaga, opanowanie, a przede wszystkim niezłomność, gdyż nie dał się złamać nawet okrutnie torturowany przez gestapowców. Takie cechy charakteru jak upór, rozwaga, odpowiedzialność i konsekwencja w działaniu pozwalały mu na podejmowanie coraz to nowych niebezpiecznych zadań. Był bardzo dobrym organizatorem.

Rudy miał wielu kolegów. Lubiany i podziwiany często gościł ich u siebie w domu. Lecz szczególna przyjaźń łączyła go z Zośką i Alkiem. Chłopcy zawsze ufali i pomagali sobie nawzajem. Dowodem tego była Akcja pod Arsenałem, kiedy to nie zawahali się narażać życia dla odbicia Rudego katowanego przez gestapo.

Jan Bytnar jest wyjątkowym bohaterem. Jego odwaga, bohaterska postawa, a w szczególności upór w dążeniu do celu są godne podziwu. Ślad po nim pozostanie w naszej pamięci, a jego czyny są nadal żywe, pomimo, iż od tamtego czasu minęło ponad 50 lat.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (14) Brak komentarzy
1.2.2011 (19:18)

tak ale to jest charakterystyka lecz nie do końca prawdziwa charakterystyka ma na końcu ogólne powinien być własny opis postaci czy sie podobała czy nie uwazam ze ta praca jest max na 4 popraw !!!

5.11.2009 (17:42)

setarah jak by co to cytuje A. Kamińskiego ,, Cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencje'' praca jest dobra ogólnie tylko nie wiem po co autor tego tekstu bawi się czasami z teraźniejszego do przeszłego

26.1.2009 (19:19)

brawo. kolejna świetna praca

24.4.2020 (17:59)

kekekeke Chyba jedyna osoba która potrafi docenić czyjąś pracę bez żadnej negatywnej opinii.

Sprawdzone przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta