profil

Dlaczego ludzie się zmieniają?

poleca 85% 419 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nigdy nie zapominaj, że wystarczy jeden człowiek, albo jedna myśl, żeby zmienić swoje życie raz na zawsze.
(H. Jackson Brown)


To pytanie ma tyle odpowiedzi ilu odpowiadających. Ludzie mogą się zmieniać z najróżniejszych powodów. Wszystko zależy od charakteru, mentalności, siły woli człowieka itp. Czasem wystarczy drobne na pozór nic nie znaczące wydarzenie, czasem jest potrzebny wstrząs, a czasem powolne, długotrwałe oddziaływanie kogoś czy czegoś. Wszyscy się zmieniamy, a zmiana przychodzi niczym lekki wietrzyk poruszający zasłonami o brzasku dnia, jak ulotny zapach polnych kwiatów ukrytych w trawie. Zdarza się, że niekiedy odczuwają wtedy niewielki ból - myślą wtedy najczęściej, że złapali katar, albo też czują lekką odrazę na myśl o tym, co wczoraj było jeszcze dla nich najukochańsze. (John Steinbeck)
Ludzi zmienić może jakieś ważne, spektakularne wydarzenie w ich życiu. Śmierć kogoś bliskiego, wypadek czy rozmowa z kimś może być zaskakująco ważne dla dalszego rozwoju osobowości danej osoby. Przykładem takiego wstrząsu może być np. przemiana Jacka Soplicy. W ciągu jednego dnia z pijaka i hulaki stał się cichym, pobożnym mnichem. W jego wypadku przeistoczenie nastąpiło po zabójstwie Stolnika. Kolejnym przykładem jest postawa Marcina Borowicza. Chłopak będący na najlepszej drodze do rusyfikacji staje się żarliwym patriotą. Tutaj momentem przełomowym jest poznanie twórczości Adama Mickiewicza, a konkretnie „Reduty Ordona”.

Czasem jednak do zmiany zachowania nie potrzebny jest wstrząs, ale powolne oddziaływanie. Rozmowy z kimś, przebywanie w czymś towarzystwie mogą kogoś zmienić o wiele bardziej niż wybuch w jego życiu. Powoli człowiek uświadamia sobie wtedy swoje błędy i może dostrzec swoje błędne zachowanie. Zmienia się wtedy nie pod wpływem chwili, ale na skutek własnych przemyśleń i doświadczeń. Przykładem takiej zmiany może być Kreon. Nie daje się ponieść chwilowemu odczuciu, ale po p przemyśleniu swoich działań dostrzega swój błąd i chce poprawić swoją postawę. Innym przykładem jest postać Marka Winicjusza z Quo vadis. Pod wpływem miłości do Ligii i nauczania Chrystusa zdradza swoich dotychczasowych bogów i staje po stronie chrześcijan. Jeszcze inną osobą jest pilot z „Małego Księcia”. Mężczyzna pod wpływem małego chłopca z innej planety zmienia swój stosunek do innych i do otaczającego go świata. Nauczył się cieszyć z rzeczy powszednich.

Jednak najważniejszym czynnikiem kształtującym ludzi jest życie. Każdy z nas się zmienia w ciągu całego żywota. Coś co wydaje nam się arcyważne w danym momencie, później może być już szczegółem nie wartym uwagi. Życie kształtuje nas także przez doświadczenie.
Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach... (Czesław Miłosz )

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła: