profil

Oportunizm a altruizm- czy istnieją obecnie?

poleca 86% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Oportuniści są wśród nas. Wystarczy się rozejrzeć. Od razu rzucają się w oczy. Są nimi np. lekarze i urzędnicy biorący łapówki(bo wszyscy biorą), złoczyńcy zabawiający się kosztem innych i omijający prawo, a nawet rówieśnicy nie umiejący przeciwstawić się prześladującym klasową ofiarę(bo tak wygodniej).

Idealnym przykładem literackiego oportunisty jest doktor Paweł Obarecki z,,Siłaczki?. Podczas studiów był bardzo ambitnym człowiekiem. Chciał zmienić świat na lepszy, lecz niestety po miesiącu walki poddał się. Stał się materialistą.

Na szczęście są wśród nas ludzie kierujący się w swoim postępowaniu dobrem innych.
Literackim przykładem altruisty jest Stanisława Bozowska ? tytułowa Siłaczka. Jest ona kobietą o niezłomnym charakterze. Stać ją było na ogromne poświęcenia np. na rzecz zacofanej, wiejskiej ludności. W wyniku niesienia ludziom pomocy zmarła.

W dzisiejszym życiu do altruistów możemy zaliczyć min. Marka Kotańskiego ? założyciela MONARU i MARKOTU ? ośrodków zajmujących się opieką i leczeniem narkomanów i chorych na AIDS.
Altruistką była z pewnością Matka Teresa z Kalkuty, opiekunka najuboższych i najbardziej chorych.
Należy wspomnieć o wolontariuszach (Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych podobnych organizacji) wielkich sercem a często pomijanych i niedocenianych. Dla wielu z nich hasłem życiowym jest,,Dawać znaczy otrzymywać?
Na zakończenie pragnę zacytować słowa wspomnianej już Matki Teresy, które mogłyby być skierowane do Pawła Obareckiego i podobnych do niego,,upadłych altruistów?

,,Jeśli czynisz dobro przypiszą ci ukryte, egoistyczne intencje. Nie ważne- czyń dobro. Jeśli służąc światu dasz z siebie wszystko, potraktuje cię kopniakiem. Nieważne- dawaj z siebie wszystko?

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata