profil

„Non ommis moriar” – co warto według ciebie ocalić w życiu.

poleca 85% 432 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

To od nas zależy jakie wartości są dla nas najważniejsze, uwarunkowane jest to także czasem oraz miejscem w którym się wychowaliśmy, ponieważ właśnie wtedy dokonujemy wyboru najważniejszych zasad i wartości którymi będziemy się kierować w naszym życiu.
Moim zdaniem, życie człowieka jest nieustanną wędrówką, a istnymi znakami, względem których powinniśmy się kierować są wartości - dobro, miłość, wiara, praca, uczciwość czy odpowiedzialność. Niestety nie wszyscy potrafią odpowiednio korzystać z owych drogowskazów i błądzą, zbaczają z drogi podobnie jak zrobił to szekspirowski Makbet. W moim życiu na pewno chciałbym ocalić wszystkie te wartości. Są one podstawą do godnego życia.
Nietrudno jednak zauważyć, że bezwzględna wierność jednemu ideałowi nie zawsze pociąga za sobą prawidłowe rozumienie innych, podstawowych wartości.

Spośród rzeczy które chciałbym ocalić w życiu, za tę najważniejszą uznałem przyjaźń. Bez niej było by mi bardzo trudno. Według mnie życzliwość pozostałych osób względem mnie, ma wiele pozytywnych aspektów, np. mogę pożyczyć od kolegi zeszyt przed lekcją, gdy nie mam odrobionej pracy domowej, albo gdy jestem w sklepie i brakuje mi pieniędzy, to przyjaciel zawsze mi pożyczy.
Nikt nie żyje sam na świecie, tworzymy społeczeństwa, sami sobie nie damy rady, gdyż musimy mieć oparcie w innych ludziach. Człowiek samotny jest nieszczęśliwy, potrzebuje innych, aby mu szczęście dawali i z którymi mógłby się nim dzielić. Prawdziwy przyjaciel pomaga przetrwać najgorsze chwile, nie opuszcza w biedzie, zgodnie ze starym powiedzeniem, właśnie wtedy się go poznaje. Dzieli się z nim wszystko - zarówno dobre jak i złe chwile. W dobrych, można z nim pograć w piłkę, pogadać, pójść do kina itp., w złych - pocieszy i pozwoli się wypłakać.
Osoba mająca przyjaciela jest szczęśliwa, ponieważ wie, że nie jest zdana na samego siebie. Człowiek nie posiadający żadnego przyjaciela nie czuje się tak dobrze jak ten pierwszy. Jest osamotniony, odizolowany od świata, nie ma w nikim oparcia.
Jednak wobec bliskiej osoby należy odwzajemniać przyjaźń. Trudno jest utrzymać kolegę nie będąc dla niego również miłym, gdyż ten może przestać być przyjacielem. Należy traktować przyjaciela jak skarb, ponieważ jest nim gdy zaistnieje taka potrzeba.
Ja wykorzystuję przyjaźń w codziennym życiu. Pomagam i jestem wspomagany w każdej potrzebie. Uważam że świat byłby trudniejszy dla mnie i dla wszystkich na ziemi gdybyśmy nie mieli prawdziwych przyjaciół.
Miłość jest kolejną wartością którą chciałbym ocalić. Jest przede wszystkim pięknym uczuciem. Mówi się że człowiek doznaje miłości tylko raz w życiu, ja się z tym kompletnie nie zgadzam ponieważ „nie wiesz czy pierwsza miłość to ostatnia a ostatnia może pierwszą właśnie jest”. Są różne rodzaje miłości np. ojcowska, macierzyńska, miłość dziecka do matki lub ojca, miłość do kobiety lub mężczyzny, ale każda ta miłość jest wyjątkowa i mam nadzieje ze moja miłość również jest tą wyjątkową i jedyną.

Szczerość i zaufanie to kolejne ważne dla mnie wartości, gdyż są podstawą wielu związków miedzy kobietą i mężczyzną . Wiadomo że gdyby ludzie niebyli szczerzy wobec siebie, to ludzie nie ufaliby sobie. Zaufanie jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie aby człowiek mógłby być w pełni szczęśliwy. Bardzo szanuje i cenie sobie ludzi którzy „ są szerzy aż do bólu ” nie lubię zakłamania i obłudy gdyż takim ludziom nie można ufać.

Człowiek sam musi określić co w jego życiu jest najważniejsze. Każdy z nas sam musi wybrać swoją ścieżkę, kierując się licznymi drogowskazami, które na niej spotyka. Wskazówek, zasad, reguł postępowania jest wiele. Wśród nich wiele jest takich, które uznajemy za uniwersalne.

Świat nie jest czarno biały. Wiele problemów nie ma jedynego, właściwego rozwiązania. Od najmłodszych już lat uczymy się odróżniać dobro od zła. Uczą nas tego rodzice, wychowawcy, nauczyciele, jednak wiedzę tą czerpiemy również z kart literatury, nazywanej nauczycielką życia. To w niej znajdujemy wzorce, ideały, z których życie zmusza nas wybrać te najważniejsze, pozwalające żyć godnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury