profil

Prawo Pascala

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-20
poleca 85% 2639 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Paskal (Pa) to jednostka ciśnienia w układzie SI, gdzie 1 Pa = 1 N/m2.

Ciśnienie to siła wywierana przez ciało na powierzchnię prostopadłą do niej.

Bar jest jednostką ciśnienia, która została zastąpiona przez jednostkę paskal. 1 bar = 1000 mbar = 105 Pa.

Ciśnienie jest wielkością fizyczną, którą mierzy się za pomocą siły nacisku na jednostkową powierzchnię. Jest to wartość skalarna. Jednostkami ciśnienia są: paskal (Pa = 1 N/m2, jednostka SI), bar, atmosfera techniczna lub atmosfera fizyczna, torr (mm Hg), mm H2O, funt na cal kwadratowy lub dyne na cm2.

Barometry, manometry i wakuometry są używane do pomiaru ciśnienia. Ciśnienie statyczne PH w płynie, w obecności pola grawitacyjnego, zależy od różnicy wysokości prącego słupa płynu (cieczy lub gazu):

PH = Po + hγ

gdzie PH to ciśnienie na danym poziomie, Po to ciśnienie odniesienia, h to różnica wysokości między poziomem odniesienia a danym (ujemna, gdy poziom odniesienia jest niżej), a γ to ciężar właściwy płynu. Równanie Bernoulliego opisuje ciśnienie w przepływającej cieczy.

Ciśnienie w gazach lub cieczach jest przekazywane jednakowo we wszystkich kierunkach.

W 1651 roku B. Pascal opracował teoretycznie maszynę o nazwie prasa hydrauliczna, która zwielokrotnia siłę nacisku. Prasa hydrauliczna działa na zasadzie, że wartość siły F2 jest proporcjonalna do powierzchni tłoka S2, czyli F2 = F1 * (S2 / S1). Prasy hydrauliczne są używane do nadawania kształtu elementom wykonanym z blachy itp. Hamulce hydrauliczne w samochodach również działają na zasadzie prawa Pascala.

Ciśnienie wywierane przez ciecze zależy od głębokości (wysokości słupa cieczy) i gęstości cieczy. Równanie opisujące to zależność to p = ρ * g * h, gdzie p to ciśnienie hydrostatyczne, ρ to gęstość cieczy, g to przyspieszenie ziemskie, a h to wysokość słupa cieczy.

Jeśli na tłok o powierzchni S działa siła F, wywierane ciśnienie równomiernie rozkłada się na wszystkie ściany naczynia i woda wytryskuje przez otworki prostopadle do ściany. Siła nacisku cieczy na ściany nazywana jest siłą parcia.

Zgodnie z prawem Pascala, ciśnienie wywierane w cieczy przez siłę zewnętrzną jest jednakowe we wszystkich jej punktach.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (2) Brak komentarzy

bardzo mi się przydało, dzięki!

moze mi sie przyda

na fizyke

POzDRAIwMA :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty