profil

Metoda kalendarzykowa Ogino-Knausa

poleca 85% 133 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jako pierwsi mechanizm działania tej metody opisali lekarze Ogino i Knaus - stąd metoda Ogino-Knausa. Polega ona na powstrzymywaniu się od współżycia w dni płodne, których termin ustala się na podstawie średniej długości trwania cyklu kobiety.
Jeżeli cykl trwa około 28 dni, to około 14 dnia następuje jajeczkowanie. Dni 1 - 9 i 15 - 28 powinny być bezpłodne. Podczas miesiączki, która zazwyczaj trwa 2 - 6 dni, jest niepłodna i ryzyko ciąży jest znikome. Dlaczego 1 - 9, a nie 1 - 13?
Dlatego, że plemniki zachowują zdolność do zapłodnienia w narządach rozrodczych kobiety nawet przez 5 dni. A co z dniami 15 - 28? jeżeli termin jajeczkowania się opóźni .Dlatego należy przyjąć, że dni 14-20 również są ryzykowne. w tej metodzie wszystko jest „około”. „Około” może wynosić kilka godzin, ale równie dobrze kilka dni. I na tym polega problem ze skutecznością tej metody.
Jeżeli jednak jest umiejętnie stosowana, partnerzy gotowi są poddać się koniecznym ograniczeniom współżycia, a kobieta ma bardzo regularne cykle, to jest ona bardzo skuteczna i dla takich par godna polecenia.W dniach płodnych należy zrezygnować ze współżycia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata