profil

Higiena i choroby układu krążenia.

poleca 83% 1332 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Choroby serca i naczyń są przyczyną największej liczby zgonów w Polsce.Na zwiększenie liczby zachorowań na choroby układu krążenia ma wpływ postep cywilizacyjny wprowadzający do życia nerwowość,powodujący zmianę trybu życia na mało ruchliwy oraz nasilenie stresów.Serce obciążone nadmierną pracą lub w wyniku procesów chorobowych,zaczyna wykazywać zaburzenia rytmu pracy.Zbyt wysokie ciśnienie może powodować pekanie tetnic i krwotoki wewnetrzne.

MIAŻDŻYCA
Jest chorobą zwyrodnieniową naczyń krwionośnych.Zyskała sobie miano „skrytego mordercy”ponieważ bezobjawowo może sie przez bardzo długi czas rozwijać w organizmie Na wewnętrznej powierzchni ścian tętnic powstają blaszki miażdżycowe zbudowane z cholesterolu i odkładającego się w nim wapnia.W wewnętrznej ścianie tętnic powstają zgrubienie spowodowane odkładaniem się w niej cholesterolu oraz wapnia.Obecnośc złogów cholesterolowych powoduje,że ściany naczyń stają się mniej gładkie i elastyczne.Na powstałych nierównościach łatwo tworzą sie skrzepy,które mogą całkowicie zablokować naczynie.kawałki złogów cholesterolowych mogą urwać się,przemieszczać wraz z krwią i blokować inne naczynia krwionośne. Decydującą rolą w powstawaniu miażdżycy jest:
1) dieta – bogata w tłuszcze i cukrowce
2) nikotyna,która jest zawarta w dymie tytoniowym uszkadza błony wewnętzrne tętnic
3) siedzący tryb życia – aktywne uprawianie sportu powoduje dobre ukrwienie organizmu i przywraca odpowiednie proporcje wszystkich frakcji lipoprotein we krwi,
4) choroby uwarunkowane genetycznie, tj. hiperlipidemie,
5) inne choroby, np. cukrzyca.

Miażdżyca rozwija się we wszystkich tętnicach organizmu, lecz niektóre jej lokalizacje są szczególnie niebezpieczne dla stanu zdrowia organizmu. Należą do nich:
1) naczynia wieńcowe – ze względu na groźbę zawału mięśnia sercowego i chorobę niedokrwienną serca,
2) tętnice kręgowe i szyjne zaopatrujące mózg – przyczyna udarów mózgowych(są to zakrzepy w naczyniach móżgowych,powodują one obumieranie kom.mózgowych na niedokrwionym obszarze,udar moze stac się przyczyną parazliżu, a nawet i śmierci.) i otępienia,
3) naczynia kończyn dolnych – zajęte szczególnie często w cukrzycy, przyczyna tzw. stopy cukrzycowej, czyli jej zgorzeli.
Jak uniknąć choroby:
- ograniczyć ilośc zjadanego mięsa
- ograniczyć jedzenie smażonych potraw,jeśli jednak coś smażyc to na oleju roślinnym
- jeść mnie masła,jaj,śmietany i pić mniej tłustego mleka
- jeśc więcej drobiu i ryb,ponieważ zawierają mniej tłuszczy
- jeść więcej świeżych owoców i surowych warzyw
- nie palićregularnie ćwiczyć
- zrelaksować się przed snem
Jeżeli spożywamy pokarmy bogate w cholesterol to jego ilość we krwi rośnie.Jeśli bedzie go więcej niż 250 Miligramów na 100 mililitrów krwi to powstaną zmiany miażdżycowe w naczyniach.

Zwężenie naczyń krwionośnych powoduje niedotlenienie komórek nerwowych mózgu. Miażdżyca wpływa na podwyższenie ciśnienia tetniczego,wywołując chorobę-nadsiśnienie tętnicze.Może ono powstac w każdym okresie naszego życia,ponieważ na jego rozwój wpływają takie czynniki jak: stres,nadwaga,nadmiar soli w pożywieniu,brak ruchu oraz picie alkoholu. Objawami nadciśnienia są bóle głowy,pogorszenie wzroku,zaburzenia snu, niewydolnośc nerek,udar mózgu. Choroba nadciśnieniowa trwa od 10 do 20 lat. 70% chorych umiera z powodu niewydolności krążenia (zawał mięśnia sercowego), 20% z powodu powikłań mózgowych (udar mózgu) W przebiegu choroby wyróżnia się okresy:
- I - wstępny, czyli przednadciśnieniowy, w którym podwyższenie ciśnienia zjawia się tylko przygodnie, a chorzy skarżą się na niepokój, kołatanie serca, zawroty głowy, potliwość, okresową bezsenność.
- II - ciśnienie jest na ogół podwyższone, ale może jeszcze wracać do stanu prawidłowego po dłuższym wypoczynku, a choremu dokuczają bóle i zawroty głowy, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej, pieczenie i bóle za mostkiem - jako wyraz upośledzenia krążenia wieńcowego (naczynia wieńcowe), zadyszka przy wysiłkach.
- III - ciśnienia ustalonego w granicach 22,7/13,3-33,3/16,0 kPa (170/100-250/120 mm Hg) lub wyżej, z wyraźnymi zmianami narządowymi w zakresie serca, naczyń wieńcowych i mózgowych oraz oczu. Nierzadko dochodzi wówczas do powikłań: niewydolności lewej komory serca (niewydolność krążenia), obrzęku płuc, zawału serca, krwotoku mózgowego.
- IV - zejściowy, cechujący się zmianami w narządach wewnętrznych, zwłaszcza w sercu (zawały), w mózgu (wylewy, ogniska rozmiękania z niedowładami lub porażeniami), w nerkach (postępująca niewydolność nerek), w zakresie oczu (duże zmiany zwyrodnieniowe siatkówki z postępującym upośledzeniem wzroku, choroba naczyń siatkówki).

Sztywniejące ścianki tetnicy nie są w stanie przeciwstawić sie zwiekszającemu sie ciśnieniu krwi i pękają. Powstaje w ten sposób krwotok wewnętrzny,który nie rozpoznany wcześniej,może spowodować śmierć.W taki sposób dochodzi do wylewu m.in. wylewu krwi do mózgu,bardzo często kończącego się śmierci

Chorobą poprzedzającą zawał serca jest choroba wieńcowa.Spowodowana jest miażdżycą naczyń wieńcowych,która powoduje przewlekłe niedokrwienie mi€śnia sercowego. W przypadku gdy zamknie się światło naczyń-tętnic,następuje martwica.Szególnie groźna jest martwica cz€ści mi€śnia sercowego b€dąca przyczyną zawału serca. Najczęstszą przyczyną zawału jest zaawansowana miażdżyca tetnic wieńcowych..W zawale dochodzi najczęściej do zatrzymania pracy serca.W leczeniu choroby wieńcowej stosuje sie leki przeciw zakrzepowe a także zabiegi chirurgiczne takie jak: by passy (sztucznie wykonane zespolenie naczyniowe, omijające chorobowo zmieniony odcinek naczynia krwionośnego. Najczęściej przeprowadza się połączenia aortalno-wieńcowe, łącząc tętnicę piersiową wewnętrzną z odcinkiem tętnicy wieńcowej, poza miażdżycowym zwężeniem) i angioplastyka (Rozszerzenia zwężonego odcinka tętnicy wieńcowej dokonuje się używając małego balonika, wypełnionego płynem kontrastującym, umieszczonego na końcu cewnika rozpychającego miejsce zwężenia W miejscu zwężenia można również umieścić wstawkę, tzw. stent, utrzymującą odpowiednią średnicę naczynia.)W USA największą zachorowalność na zawał serca stwierzono w latach sześćdziesiątych.W polsce rocznie następuje 70 000 zawałów.Umieralność wsród meżczyzn w średnim wieku jest u nas jedną z najwyższych w Europie.
Jeżeli serce jest poważnie zniszczone procesem chorobowym można je zastąpić sercem zdrowym, pobranym od dawcy.Ta poważna operacja nosi nazwe transplantacji serca.

Dusznica bolesna jest to stan chorobowy wywołany przez zbyt małą ilośc tlenu i sub. odżywczych dostarczanych do mięśnia sercowego. Powoduje u chorego ostry ból w okolicy serca, nawet przy nieznacznym wysiłku.
Zakażenia wywołane różnymi bakteriami chorobotwórczymi mogą byc przyczyną powstawania wad serca.Na przykład do powstania wad zastawkowych może doprowadzić bakteryjne zapalenie wsierdzia,kiła a także choroba reumaryczna wywołana paciorkowcem.
Do chorób ukł.krwionośnego należy, mająca rózne przyczyny, niedokrwistość (anemia). jej przyczyną może być niedobór żelaza spowodowany zbyt małą zawartością w pokarmach,wadliwym wchłanianiem za światła przewodu pokarmowego lub utrata krwi.Inną przyczyną niedokrwistości są brak witami: kwasu foliowego i B12 Szczególnie groźne jest uszkodzenie szpiku pod wpływem promieni jonizujących i czynników chemicznych,jak benzen i inne rozpuszczalniki organiczne,powodujące zmniejszenie liczby wszystkich typów komórek krwi. trudno uleczalną chorobą ukł.krwionośnego jest białaczka (leukemia), charakteryzująca się zazwyczaj nieodwracalnym i niekontrolowanym dzieleniem się kom. macierzystych leukocytów w szpiku kostnym,śledzionie,węzłach chłonnych i innych narządach.


.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut