profil

Alkohol - przyjaciel czy wróg

poleca 84% 203 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Alkohole są to związki organiczne, pochodne węglowodorów, w cząsteczkach których jeden lub kilka atomów wodoru zastąpiono grupami hydroksylowymi –OH (z wyjątkiem fenoli). Nazwa alkoholi pochodzi prawdopodobnie od arabskich słów „al.-ghul”, co oznacza zły duch.

Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi alkoholami są metanol (wzór) i etanol (wzór). Zarówno etanol, jak i metanol są bezbarwnymi cieczami o prawie takim samym, charakterystycznym zapachu i słodkawym, piekącym smaku. Oba alkohole rozpuszczają się w wodzie bez ograniczeń (czyli mieszają się z wodą w każdym stosunku).
Alkohole mają bardzo wiele zastosowań w życiu człowieka. Alkohol etylowy jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem wielu substancji, które słabo rozpuszczają się w wodzie. Przykładem może być jod, praktycznie w wodzie nierozpuszczalny, ale dobrze rozpuszczalny w etanolu. Jodyna używana do dezynfekcji ran i leczenia różnych chorób skóry jest 3-procentowym roztworem jodu w alkoholu etylowym. Wiele leków stosuje się w formie roztworu alkoholowego. Ponadto alkohol etylowy służy do uzyskania różnych ekstraktów owocowych i ziołowych. Podstawowy środek dezynfekcyjny tzw. spirytus salicylowy, to 2-procentowy roztwór kwasu salicylowego w 70-procentowym etanolu. Etanol stosuje się też do wyrobu różnego rodzaju napojów alkoholowych. W niewielkich ilościach mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie np. piwo dostarcza witaminę B, zawiera również fosfor, potas i magnez. Ludzie spożywający alkohol w umiarkowanych ilościach, rzadziej zapadają na chorobę wieńcową i mają niższy poziom cholesterolu we krwi. Umiarkowane spożywanie alkoholu może także dobrze wpływać na nasz układ odpornościowy – rzadziej ulegamy przeziębieniu (pod warunkiem wszak, że nie pali się papierosów, gdyż odbierają one cały dobroczynny wpływ alkoholowi). Jeśli jednak przesadza się ze spożywaniem alkoholi może to mieć zgubny wpływ na nasz organizm. Działają one m.in. na:

-ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając jego aktywność, co prowadzi do obniżenia zdolności reagowania;
-układ słuchowy, powodując zachwianie równowagi;
-skórę powodując rozszerzanie się naczyniek krwionośnych, co pociąga za sobą uczucie gorąca;
-wątrobę, pobudzając przemianę glikogenu w glukozę, pozbawiając organizm łatwo dostępnego źródła energii (a co z tym idzie głód);
-nerki, wywołując podwyższony poziom wydalania moczu;

Zbyt częste spożywanie może prowadzić do uzależnienia, czyli tzw. choroby alkoholowej (alkoholizmu). Spożycie zbyt dużej jego ilości może prowadzić nawet do zgonu - dawka 6-8 g na 1 kg masy jest śmiertelna.
Glikol – jeden z przedstawicieli alkoholi – znalazł zastosowanie w produkcji niezamarzających płynów do chłodnic samochodowych, ponieważ dodany do wody w znacznym stopniu obniża temperaturę jej krzepnięcia. Inny alkohol – glicerol – używany jest na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym np. do produkcji różnego rodzaju kremów lub też w przemyśle spożywczym do słodzenia likierów.

Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw doszedłem do wniosku, że alkohole zadomowiły się w naszym życiu codziennym już na dobre i jeśli będziemy korzystać z nich w sposób przemyślany to na pewno się z nimi zaprzyjaźnimy.


Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty