profil

Gematogeneza

drukuj
satysfakcja b/d

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Gematogeneza – powstawanie komórek rozrodczych w narządach rozrodczych.
Spermatogeneza – powstawanie plemników w kanalikach nasiennych jąder. Powstają one z diploidalnych komórek plemnikotwórczych zwanych spermatogoniami.

Spermatogonium przechodzi wielokrotne mitozy (proliferacje), powstaje spermatocyt a następnie zachodzi I podział mejozy, później II podział mejozy powstają spermatydy zachodzi spermiogeneza i tworzą się plemniki.
Spermogeneza – to ostatni etap spermatogenezy w którym ze spermatyd powstają haploidalne plemniki w procesie tym spermatydy odrzucają cytoplazmę i wytwarzają witkę.

Oogeneza – to proces powstawania komórek jajowych w jajnikach u kobiet. Komórki jajowe powstają z prapłciowych komórek diploidalnych żeńskich zwanych oogoniami.

Oogonium przechodzi wielokrotne mitozy, powstaje oocyt II rzędu a następnie zachodzi I podział mejozy, później II podział mitozy powstają polocyty II rzędu.

Podczas mejozy w oogenezie zachodzi nierówny podział cytoplazmy. Całą cytoplazmę otrzymuje ootyda (komórka jajowa), polocyty zawierają jedynie zbędne chromosomy i degenerują. Komórka jajowa oprócz chromosomów matki wnosi do zygoty dużo cytoplazmy z pokarmem z którego korzysta zarodek w pierwszych etapach swojego rozwoju. Plemnik przynosi jedynie chromosomy ojca.
Proces spermatogenezy rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa aż do końca życia mężczyzny.
Oogeneza rozpoczyna się w życiu płodowym, dziewczynka rodzi się z oocytami I rzędu, które już rozpoczęły pierwszy podział mejozy. Począwszy od okresu dojrzewania w każdym kolejnym cyklu menstruacyjnym jeden z tych oocytów kończy mejozą stając się komórka jajową.
Komórka jajowa – najwieksza komórka: 0,2 cm – można ją zobaczyć gołym okiem – jak kropla.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy