profil

Kim jest Rożewicz w „Kartotece”? Świadkiem, oskarżycielem czy wyrozumiałym sędzią?

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby odczytac metaforyczne przekazy Tadeusza Rozewicza zawarte w Kartoece trzeba znac date powstania dramatu. Byly to lata 1958 -1959, czas odwilzy, kiedy to literatura po latach socrealizmu znowu zwrocila sie ku jednostce oraz jej problemom moralnym i niepokojom
Kartoteka nie jest utworem zgodnym z zasadami dramaturgii.Jjest to dramat otwarty, pozwalajacy czytelnikowi na roznorodne interpretacje. Nie wystepuje tu podzial na sceny i akty, nie ma wyraznego zakonczenia, przestrzen jest symultaniczna, wystepuje antybohater.Jednak dzieki temu utwor ten jest w stanie pomiescic w sobie wszystkie, aktualne i trudne problemy wspolczesnosci.
Rozewicz zyjac w tej rzeczywistosci staje sie jej swiadkiem(tego nie rozumiem).Urodzony w 1921 roku, podobnie jak glowny "bohater" Kartoteki, jest przedstawicielem tragicznego pokolenia Kolumbow.Urodzeni w wolnej Polsce, mieli byc pierwszym popkoleniem wolnym od obowiazku walki o Ojczyzne.Jednak wybuch II wojny swiatiowej pozbawil ich mozliwosci spedzenia normalnego zycia.

.Jednak nawet koniec wojny nie okazal sie okresem powrotu do normalnosci. Zniszczone system wartosci i idealy, utracone czlowieczenstwo, splugawiona niewinnosc oraz ogolne zagubienie spowodowaly, ze nie bylo to mozliwe.I dla tak wyjalowionego moralnie czlowieka komunizm staje sie idealna wiara, systemem. Komunizm, ktorego hasla zapewnialy stabilnosc, bezpieczenstwo oraz nadzieje na lepsze jutro.
Jednak po czasie "klaskania" przychodzi prawdziwe rozczarowanie komunizmem - stalinizm.
Tadeusz Rozewicz jest rowniez swiadkiem kryzysu poezji.Mowi "jak trudno byc poeta w naszych czasach" -gdyz trudno jest opisac dzisiejszy skomplikowany swiat prostym jezykiem,a przy tym brakuje zainteresowanych odbiorcow.

Staje sie wiec oskarzycielem - oskarza socrealizm za zniszczenie poezji oraz tworzenie kultury prostej i nietrwalej.Oskarza rowniez cala wspolczesna cywilizacje.To kultura popularna, konsumpcjonizm staja sie wyznacznikiem czlowieczenstwa, idealy i autorytety nie istnieja, a tradycja i dorobek literatury jest zbedy wspolczesnemu czlowiekowi, jest tylko zbiorem martwych i pustych cytatow..Ludzie sa zagubieni, nie posiadaja wlasnej tozsamosci, jezyk stal sie schematyczny, uniemozliwiajacy porozumiewanie sie.
"Antybohater" teskni za wartosciami najprostszymi,jak odwaga, bohaterstwo, szczerosc, oraz wiernosc idealom, ktore uosabia "prawdziwy" Wujek

Jesli wiec Rozewicz jest swiadkiem i oskarzycielem, czy moze byc jednoczesnie wyrozumialym sedzia?
Ukazuje nam rzeczywistosc wspolczesnego swiata, wraca do przeszlosci, ktora moglaby spowodowac taka terazniejszosc...
Odpowiedz brzmi: nie jest wyrozumialym sedzia, krytykuje i zarazem prostesuje przeciwko dzisiejszemu swiatu, jednoczesnie nie weryfikujac przyczyn wspolczesnej mu sytuacji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy