profil

Czy Ramzes XIII poniósł klęskę jako władca Egiptu?

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII był czwartym synem faraona Egiptu, egzotycznej, rozległej krainy położonej wzdłuż Nilu. Głównego bohatera poznajemy w momencie, kiedy ojciec Ramzes XII mianował go następcą tronu.

Ramzes XIII był osobą szlachetną, pewną siebie. Kierowała nim duma, ponieważ był prawowitym następcą tronu. Był gwałtowny, porywczy, z trudem respektował nakazy i zakazy ojca. Tylko czekał sposobnej chwili, aby sięgnąć po władzę. Moim zdaniem brakowało mu rozwagi i rozsądku, wydawał pieniądze na swoje przyjemności. Często zaślepiał go gniew. Miał słabość do kobiet. Na początku poznał Sarę- Żydówkę. Stracił dla niej głowę. Następnie w jego życiu pojawiła się Kama. Moim zdaniem to iż był uległy kobietom, źle wpływało na jego rządy.

Pytanie postawione w temacie można długo rozważać. Jest wiele argumentów i kontrargumentów . Jednak uważam, że kontrargumenty są mniej przemawiające niż pozytywne cechy. Jednym z argumentów jest to, iż podróżując po Egipcie w celu znalezienia przyczyny spadku dochodów faraona wykazał się wielką dociekliwością i cierpliwością. Wysłuchał dziesiątki raportów, wypytał mnóstwo właścicieli folwarków. Dzięki temu przekonał się o straszliwej niedoli chłopów. Pewne jest, że chciał dla nich jak najlepiej. Dlatego też zamierzał uczynić dla nich siódmy dzień wolny od pracy, a także dać im kawałki ziem na własność. Aby zrealizować plan potrzebował pieniędzy, których nie miał. Postanowił wykorzystać majątek labiryntu. Uważam, iż taka postawa władcy wobec ludu jest godna podziwu. Chciał zrobić wszystko, aby było lepiej w państwie. Niektórzy sadzą, iż Ramzes XIII nie nadawał się na władcę. Po dłuższym zastanowieniu mogę w pewnym stopniu zgodzić się z tym. Brakowało mu doświadczenia, mądrości, sprytu by przechytrzyć kapłanów. W odróżnieniu od faraona kapłani dysponowali kapitałem. Nie miał możliwości do realizacji planów. Zastanówmy się, czy gdyby Ramzes wygrał walkę z kapłanami mógłby być idealnym władcą? Sądzę, że tak. Bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z problemów w kraju, a przede wszystkim dostrzegał ciężką sytuację chłopów egipskich. Był odważny, waleczny, zawsze działał zgodnie z planem. Z czasem nabrałby rozwagi i doświadczenia. Z pewnością poprawiłby sytuację gospodarczą i społeczną Egiptu. Jednak aby wygrać tę walkę musiałby umieć ponosić konsekwencje swoich decyzji. On natomiast był zbyt pewny siebie, nierozsądnie podejmował decyzje. Był doskonałym żołnierzem, lecz nie posiadał takiej wiedzy jak kapłani. Ciągle musiał stawiać czoła przeciwnikom losu. Na początku po objęciu władzy był lubiany i popularny. Jednak sława szybko spadła. Miał coraz więcej wrogów. Uważam, że gdyby Ramzes XIII miał więcej zwolenników, uratowałby państwo, a tak został sam na polu bitwy.

Zastanówmy się jakie cechy powinien mieć idealny władca? Przede wszystkim powinien być mądry. No, niestety nie można powiedzieć tak o Ramzesie. Gdyby interesował się astrologią, wiedziałby o zbliżającym się zaćmieniu Słońca. Drugą cechą będzie rozważność. Władca musiał brać odpowiedzialność za cały naród. Czy Ramzes taki był? Myślę, że tak. Chciał dla chłopów jak najlepiej. Opanowanie i stateczność to kolejne cechy. Przyglądając się bliżej Ramzesowi uważam, ze nie miał tych cech. Pochopnie podejmował swoje decyzje, nie przewidując skutków swoich postępowań. Moim zdaniem idealny władca musiał znać historię swoich przodków, aby nie popełnić tych samych błędów.

Po przedstawieniu powyższych argumentów, uważam jednak, że Ramzes XIII poniósł klęskę jako władca. Chciał jak najlepiej dla narodu, jednak mu się nie udało.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty