profil

Graffiti sztuka czy wandalizm? - rozprawka.

poleca 85% 252 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Problem, nad którym chcę się zastanowić, wzbudza wielkie zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży. Pragnę udowodnić, że graffiti nie jest aktem wandalizmu, lecz sztuką. Jednak najpierw warto jest, wyjaśnić znaczenie tego słowa. Graffiti-por. sgraffito (spray art., sztuka ulicy, sztuka szablonu) obrazoburczy komunikat uliczny malowany na ścianach domów sprayem, pędzlem lub sprayem przez szablon. Rozpowszechniony na świecie od 1968r., aż do dzisiaj. Z czasem rozwinął się jako jeden z kierunków plastyki współczesnej. Graffiti niektórym kojarzy się z kolorowymi malunkami, ale innym z nieprzyzwoitymi napisami na ścianach bloków. Jest to błąd, ponieważ prawdziwe graffiti ma za zadanie ozdabiać, a nie szpecić swoim wulgaryzmem. Dlatego ordynarnych wyrazów, które widzimy praktycznie wszędzie, nie możemy nazwać graffiti, bo nie zasługują na to określenie. Sądzę, że prawdziwe graffiti to sztuka.
Faktem jest, że ściany bloków, czy odrapane z tynku budynki są wątpliwą ozdobą. Jednak gdy pokryją je barwne rysunki, od razu nabierają estetyki. Zapewne ładniej wyglądają wielokolorowe obrazy, niż puste, szare mury, które straszą przechodniów swoją brzydotą. Oczywiście graffiti nie tylko nie powinno być wulgarne, ale również nie powinno powstawać na zabytkowych kościołach, zamkach i dworach.
Warto zauważyć, że dzięki graffiti wielu młodych, utalentowanych ludzi rozwija swoje zdolności. Malowanie zwiększa poczucie własnej wartości i daje dużą satysfakcję. Pozwala im wyrazić siebie, swoje uczucia, poglądy i myśli.
Nie możemy zapominać też o tym, że coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia grafficiarzy do malowania oraz projektowania szyldów reklamowych. Coraz częściej można zobaczyć fantazyjnie wymalowany sprayem sklep, czy bar. Kolorowe slogany przykuwają uwagę potencjalnych klientów.
Dodatkowym argumentem może być to, że graffiti zaczyna być akceptowane na całym świecie. Władze miast wydzielają specjalne ściany i mury do malowania.
Jak wynika z przytoczonych argumentów graffiti jest mimo wszystko sztuką, a młodzi ludzie, którzy malują na murach artystami. Uważam, że graffiti potrzebne jest zarówno malującym, jak i odbiorcom. Swoimi kolorami i wyglądem ożywia nasze, szare życie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata