profil

Błogosławiona Maria od Krzyża Joanna Jugan

drukuj
poleca 89% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bł. Maria od Krzyża Joanna Jugan urodziła się 30 października 1792r. w Cancale, małej, ubogiej wiosce rybackiej we Francji. Jej ojciec, Józef, był rybakiem, spędzającym większość czasu na morzu; zmarł, kiedy Joanna miała 4 lata. Jej matka, Maria, pracowała ciężko na gospodarstwie, żeby utrzymać dzieci; wychowywała ich w wierze, mimo że podczas rewolucji francuskiej było to zakazane.

W wieku 16 lat Joanna rozpoczęła pracę jako dziewczyna do towarzystwa na dworze chrześcijańskiej kobiety, która często odwiedzała chorych i ubogich i wdrażała Joannę do tej pracy. To doświadczenie oraz przykład pracodawczyni zacieśniły relacje Joanny z Bogiem i skłoniły do odrzucenia propozycji małżeństwa oraz poświęcenia życia Bogu.

W wieku 25 lat znalazła się daleko od swojego rodzinnego domu, pojechała służyć pomocą biednym w Saint Servan. Postanowiła w szpitalu ofiarować miłosierdzie biednym i chorym. Sześć lat tej pracy wyczerpało Joannę. Zrezygnowała z pracy w szpitalu i powróciła w rodzinne strony.

W wieku 45 lat zaczęła zarabiać na życie jako tkaczka. Zarobionymi pieniędzmi hojnie dzieliła się z ubogimi. Swoje życie coraz bardziej poświęcała pomocy ubogim. Zaczęła odkładać pieniądze na specjalną pomoc dla ubogich wdów. Jej praca przyciągała innych ludzi i wreszcie doprowadziła do założenia zgromadzenia Małych Sióstr od Ubogich, który powstał pod kierownictwem Joanny i którego została przełożoną. W zakonie przyjęła imię siostry Marii od Krzyża.

Nagrodzona przez Akademię Francuską w 1845r. za swoją pomoc ubogim. Joanna została usunięta ze stanowiska przełożonej przez ojca La Pailleur, który był duchowym kierownikiem Małych Sióstr. Została wysłana na zasłużoną emeryturę do domu macierzystego w 1852r., gdzie spędziła następne lata swojego życia, jako pokorna siostra, kontynuując dzieło miłosierdzia.

Zmarła z przyczyn naturalnych 29 sierpnia 1879r. w Pern we Francji. Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 3 października 1982r. Obecnie w toku jest proces kanonizacyjny.

Imię Maria pochodzi z języka hebrajskiego Miriam, co oznacza "radosna pani".


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy
Typ pracy