profil

"Mam nadzieję, że Polska odzyska niepodległość" - wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem.

poleca 84% 696 głosów

Dziś zamierzam przeprowadzić wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, słynnym pisarzem urodzonym 5.05.1846 roku w Woli Okrzejskiej. Napisał fantastyczne dzieła, w końcu przetłumaczono je na około 40 języków.
Reporter: Witam Pana serdecznie.
Henryk Sienkiewicz: Dzień dobry.
Reporter: Jak już wspominałem, jest Pan dziennikarzem.
Henryk Sienkiewicz: Tak, to prawda. Piszę i publikuję swe dzieła w wielu gazetach, m.in. „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Polskiej”, „Niwie” oraz w „Słowie”.
Reporter: A co z pańskim dzieciństwem, nauką?
Henryk Sienkiewicz: Urodziłem się, jak już Pan wspominał, w Woli Okrzejskiej, ale naukę rozpocząłem w Gimnazjum Realnym w Warszawie mając 12 lat. Ale po czterech latach przeniosłem się do II Gimnazjum, a stamtąd, po dwóch latach nauki, do IV Gimnazjum. Następnie, po zdaniu egzaminu dojrzałości, zapisałem się na studia lekarskie, z których przepisałem się na wydział historyczno-prawniczy. Niestety, studiów nie ukończyłem.
Reporter: Ale nie wpłynęło to zbytnio na Pana karierę pisarza? W końcu wydawał Pan swoje dzieła na ramach gazet.
Henryk Sienkiewicz: Tak, ukazywały się moje prace, ale ja dokształcałem się oraz dużo czytałem literatury polskiej, aby osiągnąć sukces.
Reporter: No dobrze, czy rozpaczał Pan po śmierci swojej pierwszej żony?
Henryk Sienkiewicz: Tak, byłem wtedy załamany, ale nadal pisałem. Ukończyłem „Potop” i wiele innych dzieł. Ponadto, odbyłem wiele podróży.
Reporter: A propos podróży, co spowodowało tak wiele wyjazdów?
Henryk Sienkiewicz: Moje częste wycieczki powodowane były przez wiele czynników. Wiązało się to z moją pracą, czyli pisaniem książek i listów, musiałem wyjeżdżać na kuracje, ale nie zawsze było mi łatwo. Gdy przebywałem w Zanzibarze, chorowałem na febrę, ale na szczęście wyleczyłem się z niej w Bagamojo.
Reporter: Czy tęsknił Pan za ojczyzną?
Henryk Sienkiewicz: Oczywiście, że tak, ale miałem, jak już mówiłem, wiele pracy: korespondencja z Ameryki i Afryki, prezesowanie Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce oraz wiele innych.
Reporter: A co z pańskimi powieściami? Która się Panu najbardziej podoba?
Henryk Sienkiewicz: Trudno to określić, gdyż w każdą z nich włożyłem wiele wysiłku, pracowałem od rana do nocy. Ale za najwspanialsze uznaję: „Quo vadis”, „Trylogię” oraz „Krzyżaków”.
Reporter: Wróćmy jeszcze do Pana życia osobistego. Czy zna Pan powody zerwania zaręczyn z Marią Kellerówną?
Henryk Sienkiewicz: Niestety, nie znam, ale bardzo chciałbym się tego dowiedzieć.
Reporter: A co Pan sądzi o obecnej sytuacji naszego kraju?
Henryk Sienkiewicz: Sytuacja Polski nie jest najlepsza, chociaż trochę się poprawiło. Mam nadzieję, że Polska odzyska niepodległość. Jest to bardzo ważne dla nas wszystkich, musimy pokazać, że jesteśmy Polakami, że potrafimy walczyć o niepodległość naszego kraju.
Reporter: Czy chciałby Pan autoryzować wywiad?
Henryk Sienkiewicz: Nie, ufam, że przedstawi mnie Pan we właściwym świetle.
Reporter: Oczywiście. Dziękuję za poświęcenie mi czasu, do widzenia.
Henryk Sienkiewicz: Do widzenia.

Wywiad przeprowadził Mateusz Bartłomiejczyk

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury