profil

Sytuacja gospodarcza państw pokonanych po I wojnie światowej.

poleca 85% 710 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielka wojna jaka przetoczyla się przez Europę w latach 1914-18 doprowadziła do ruiny wiele krajów europejskich.. Sytuacja gospodarcza państw pokonanych tj. Niemiec, Autro-Węgier, a także Bułgarii i Turcji była fatalna. Spowodowane było to blokadą ekonomiczną prowadzoną przez floty państw sprzymierzonych, która w znacznym stopniu utrudniała zaopatrywanie Niemiec i ich sojuszników zarówno w artykuły wojskowe, jak i handlowe. Wojna wręcz prawie uniemożliwiała handel zagraniczny. Wyczerpujące walki trwające ponad 4 lata spowodowały przestawienie gospodarek na tory wojenne co doprowadziło prawie do całkowitego wyczerpania się surowców i żywności. Wpływ I wojny światowej był niewątpliwie dogłębny i i katastrofalny dla gospodarek państw centralnych, a najbardziej widoczną i doraźną jej konsekwencją były ogromne straty zasobów ludzkich. Koszt prowadzenia przez 4 lata niemal totalnej wojny byl straszliwy. Większość kosztów wojny pokrywano z deficytu budżetowego, a wpływy bieżące wystarczały jedynie na pokrycie nieznacznej części wydatków. W rezultacie nastąpił ogromny wzrost dopływu pieniądza, podczas gdy rezerwy złota i srebra uległy drastycznemu zmniejszeniu. Inflacja raptownie wzrosła, lecz pozostawała pod kontrolą do końca wojny. Gospodarki państw pokonanych po zakończeniu działań zbrojnych nie ulegały poprawie. Wynikało to głownie ze zniszczeń, jakim uległ przemysł podczas pierwszej wojny światowej, przestawieniem go na produkcję zbrojną. Redukcje w zakladach pracy bedace skutkiem przeorientowania gospodarki z produkcji wojennej na pokojowa prowadzily do wzrostu bezrobocia. Efekt ten potegowala redukcja armii oraz restrukturyzacja w nieadekwatnie rozbudowanym do aktualnych potrzeb przemysle zbrojeniowym . Tysiace wracajacych z frontu weteranów wojennych pozostawalo bez srodków do zycia. Szczególnie widoczne było to w Niemczech gdzie liczba bezrobotnych osiągnęła w 1923 roku 5 mln obywateli. Dodatkowo przemysł cierpiał na brak surowców, ceny ogromnie wzrosły w porównaniu z poziomem przedwojennym, a inflacja osiągała ogromne, horrendalne rozmiary.
Powszechnie panowała nędza i głód. Chociaż państwa centralne nie poniosły zbyt wielu strat materialnych w wyniku zniszczeń wojennych, gdyż głównie fronty działań zbrojnych przebiegaly przez tereny państw ententy to został one zmuszone do oddania wielu swoich aktywów w wyniku ustaleń traktatowych. Najlepszym przykłądem są Niemcy, które utraciły około 15 % przedwojennego potencjału, wszystkie inwestycje zagraniczne oraz 90% floty handlowej. Wysoka inflacja oraz koniecznosc wyplacania ogromnych odszkodowan sprawialy, ze poziom zycia obywateli państw centralnych znacznie sie pogorszyl. Ciężka sytuacja w Niemczech doprowadziła do zamknięcia wielu kopalń i fabryk. Dodatkowo koniecznośc wypłacania ogromnych odszkodowań połączona z wysoką inflacją sprawiała, że poziom życia obywateli znacznie sie pogorszył.

Zakończenie wojny i rozpad Austro-Węgier wywarły wielki wpływ na gospodarkę Austrii. W okrojonej terytorialnie Austrii produkcja rolnicza spadła o ponad połowę. Państwo te, pozbawione przemysłu, głudujące i odcięte od tradycyjnych złóż surowcowych i rynków zbytu, której instytucjom finansowym zabroniono dostępu do większości możliwych inwestycji, nie miało szans na prawidłowy rozwój. Zerwanie funkcjonujących w poprzednich latach więzi ekonomicznych między poszczególnymi częściami wielonarodowej monarchii habsburskiej stworzyło konieczność podjęcia wielu wysiłków dla rozbudowy przemysłu i rozszerzenia rynku. W dużej mierze na gospodarce ciążyłą też, nie mogąca znaleść zatrudnienia ogromna rzesza urzędników państwowych, którzy niegdyś zarządzali całym cesarstwem liczącym ponad 50 mln ludności. W obliczu tych wszystkich trudności Austria podpisala tzw. protokoły genewskie z Czechosłowacją, Francją, Wielką Brytanią i Włochami, na mocy których odroczono jej spłate reparacji wojennych na 20 lat, a ponadto udzielono wysokiego kredytu na przezwyciężenie trudności gospodarczych.

W podbnej sytuacji były Węgry, które utraciły większość terytorium na rzecz Rumunii, Jugosławii i Czechosłowacji. Uznane jako państwo sukcesyjne monarchii Austro-Węgierskiej, obarczone częściową winą wybuchu wojny, borykały sie z podobnymi problemami gospodarczymi co pańtwo austriackie. Brak przemysłu, rosnące bezrobocie, ogromna inflacja. Węgry w okrojonym kształcie były typowym państwem rolniczym i przed rządem stanęło zadanie rozwoju przemysłu, industralizacji kraju i szukaniu nowych rynków zbytu. Dzięki kapitałom zagranicznym w latach dwudziestych przeprowadzono reforme walutową, która ustabilizowała sytuacje gospodarczą w kraju. Dzięki inwestycjom Węgry powoli zaczęły przekształcać się w kraj rolniczo - przemysłowy.

Imperium Osmańskie było monarchią wielonarodowościową o słabo zorganizowanej władzy centralnej. Olbrzymie ofiary w ludziach i straty materialne poniesione przez naród turecki w czasie I wojny światowej spowodowały ogromny kryzys gospodarczy, który dodatkowo potęgowany był przez wręcz katastrofalne dla Turcji warunki traktatu z Sevres. Główną rolę w gospodarce Turcji odgrywało rolnictwo, które znajdowalo sie jednak na bardzo niskim poziomie, a można sie było też doszukać wielu przeżytków feudalnych występujacych w tureckim rolnictwie. Pod koniec wojny gospodarka turecka załamała się. Zbiory płodów rolnych były na kilkakrotnie niższym poziomie niż przed wojną, pogłowie bydła spadło o ponad połowę. Powszechnym zjawiskiem na wsi tureckiej był głód. W całym państwie poważnie wzrosły koszty utrzymania, szalała inflacja. Kapitał zagraniczny odgrywał decydującą rolę w życiu gospodarczym Turcji. Niewielki przemysł turecki był całkowicie uzależniony od dostaw z zagranicy, stąd tym bardziej odczuł on skutki blokady ekonomicznej. Słaby rozwój sieci komunikacyjnej i przemysłu nie dawał możliwości zabezpieczenia ani ekonomicznych, ani transportowych potrzeb kraju. Czynnikami hamującymi rozwój gospodarki były pozostałości feudalizmu na wsi, utrzymująca się wciąż zależność gospodarki tureckiej od państw zachodnich, głównie zaś zadłużenie zagraniczne państwa sięgające jeszcze czasów z przed wojny. Turcja posiadała ponadto ujemne saldo płatnicze w handlu zagranicznym. Rząd Mustafy Kemal Paszy przedsięwziął szereg reform w celu szybkiego rozwoju gospodarki w kraju.

Bułgaria w okresie 6 lat przeżyła 3 wojny - I i II bałkańską oraz I wojnę światową. Była bardzo zniszczona i wyczerpana. Straciła 150 tys. ludzi oraz miala 200 tys. rannych., wiele tysięcy zmarło z głodu. Bułgaria była jednym z bieniejszych państw Europy z nieistniejącym prawie przemysłem, państwem, którego gospodarka w głownej mierze opierała sie na rolnictwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut