profil

Obleńce - notatka

2020-06-17
poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obleńce żyją wszędzie – zarówno gorących źródłach, jak i w krajach polarnych. Występują w mule jeziora, w odchodach zwierząt, w glebie, a także w martwych ciałach różnych organizmów. Większość z nich należy do grupy nicieni (glista, owsik, włosień), wśród których pasożyty stanowią połowę poznanej liczby gatunków. Mogą one występować w organizmach zwierząt, roślin i ludzi.

Obleńce różnią się od płazińców kształtem ciała. Wykonując energiczne ruchy całym ciałem, potrafią się utrzymać w jelicie żywiciela. W większości obleńce są rozdzielnopłciowe i bardzo często nie mają żywiciela pośredniego. Glista ludzka, której długość waha się od 25 cm (samce) do 40 cm (samice), produkuje codziennie dziennie 200 tysięcy jaj. Są one wydalane z kałem żywiciela. Zarażenie człowieka następuje przez spożycie pokarmu zawierającego jaja pasożyta. Glista ludzka żyje od 1 do 1,5 roku.

Najbardziej niebezpiecznym nicieniem jest włosień spiralny. Człowiek zaraża się nim, zjadając mięso zarażonych świń. Larwy są tak doskonale zabezpieczone, ż nawet po długim gotowaniu mięsa są nadal żywe. Wędrówka larw po ciele człowieka i osadzanie się ich w mięśniach powoduje ciężką chorobę, której objawy mogą być bardzo podobne do grypy – wysoka gorączka, wymioty, bóle mięśni, a przy silnym zarażeniu – paraliż mięśni i często śmierć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta