profil

Zamojszczyzna - prezentacja regiony.

poleca 85% 494 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rejon Zamojszczyzna

Zamojszczyzna jest to obszar południowej Lubelszczyzny, który obejmuje takie miejscowości jak: Zamość, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, Biłgoraj i Szczebrzeszyn. W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej, zgodnie z mapaGeneralnym Planem Wschodnim, przeznaczona była na tereny osiedleńcze dla Niemców.
Wielu turystów którzy odwiedzili Zamojszczyznę przed laty wyraża chęć powrotu do tego miejsca. Zresztą nie ma co się dziwić widząc takie widoki. rowery
Ad1. Na mapie widnieje obszar Zamojszczyzny
Ad2. Na zdjęciu widnieje piękny, letni plener Zamojszczyzny
Zamojszczyzna i jej obyczaje

Obszar opisywany przeze mnie posiada wiele tradycji ludowych. Mieszkańcy obszaru tego wymyślili wiele przepisów kulinarnych, tańców, zabaw, zwyczajów. Posiadają również swój tradycyjny strój ludowy.
Ad2. Na rysunku widnieje para w ludowych strojach zamojskich.

EUROFOLK – festiwal wszystkich narodów

Na terenie Zamojszczyzny istnieje obecnie wiele stowarzyszeń kultywujących piękną, Zamojska tradycje. W Zamościu uznawanego za stolice Zamojszczyzny co roku organizowane są spotkaniaczerwoni artystyczne EUROFOLK. W tegorocznej edycji(już drugiej) imprezy brało udział ok. 350 uczestników, w tym ok. 160 gości z Grecji, Portugalii, Jugosławii i Węgier. Prawdziwą atrakcją dla zamojskiej publiczności były zespoły z Meksyku oraz Algierii.

ZSiT „Zamojszczyzna”

Najwiekszym zespołem folklorystycznym wlogo rejonie Zamościa jest ZSiT Zamojszczyzna (Zespól Śpiewu i Tańca). Jest on reprezentacyjnym zespołem zamojski, działającym od 1985r. W zespole tańczy i śpiewa ponad 250 osób w 7 grupach wiekowych ( dzieci, młodzież i dorośli ). Zespól posiada bogaty repertuar : tańce narodowe i regionalne, widowiska obrzędowe, folklor miejski, pieśni i przyśpiewki ludowe. Uczestniczy zamojszczyznaw przeglądach, festiwalach folklorystycznych, koncertuje w kraju i za granicą. W 2003 roku występował we Francji i na Sardynii. Brał udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu, Regionalnych w Chełmie oraz w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych i Stylizowanych w Szydłowcu.


Podczas ferii zimowych i letnich członkowie zespołu biorą udział w warsztatach artystycznych organizowanych w Zamościu, atrakcyjnych miejscowościach w raju i poza granicą.
Zespołowi towarzyszy Kapela Ludowa. Działalność zespołu wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
Tańczący zespól można często zobaczyć latem na Rynku wielkim podczas np. Zamojskiego Lata ułaniTeatralnego. Artyści występują nie tylko w strojach ludowych lecz także innych, czego przykładem jest widniejący na zdjęciu strój ułański.

Cos dla smakoszy ludowych przysmaków - piróg biłgorajski.

Dawniej we wschodnio-południowych rejonach kraju (od Biłgoraja po Jarosław) zastępował pieczywo, bo pszenica, a nawet żyto były tu na wagę złota, za to dobrze udawała się gryka.

Pieczono więc pirogi w każdym domu w piecu chlebowym raz w tygodniu. Dziś robią to na ogół piekarze, a piróg stał się luksusowym dodatkiem do niedzielnego lub świątecznego obiadu - zastępuje kartofle. Podaje się go do mięsa, grzybów lub kapusty, częstuje gości jako miejscowym specjałem.

pirogGłównym składnikiem piroga jest kasza gryczana i kartofle. Do tego dodaje się jajka i przyprawy, zwłaszcza pieprz. Kartofle muszą być ugotowane i utłuczone, a kasza zaparzona. Przez dziesięciolecia receptury piroga stale ulepszano i dziś piróg z okolic Biłgoraja oprócz kaszy i ziemniaków składa się też z twarogu i skwarków z boczku lub słoniny. Te skwarki dodają mu smaku oraz spoistości, dzięki temu piróg, który z wyglądu przypomina pasztet, nie rozsypuje się przy krojeniu. Piecze się go w małych rynienkowatych brytfannach około godziny tak jak chleb, aż skórka na wierzchu zrobi się chrupka i brązowa. Istnieje też wersja piroga owiniętego cienką warstwą rozwałkowanego ciasta i tak upieczonego. Najlepiej smakuje jeszcze ciepły, wyjęty prosto z pieca, ale pyszny jest też pokrojony na dość grube kromki i podgrzany na maśle. Miejscowi lubią patrzeć, jak goście spoza Lubelszczyzny częstowani pirogiem biorą go za pasztet i nakładają na kromkę chleba.


Wykonał: Hubert Budzynski
II A

Zobaczcie załacznik. Tam jest wszystko. Jezeli ktosa chciałby kilka fotek to prosze o kontakt mailowy.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Więcej informacji