profil

Jak zbudowana jest relacyjna baza danych?

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-15
poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W skrócie możemy napisać, że określenie relacyjna baza danych opisuje bazę danych, w której dane, czyli encje, zapisane są w postaci tak zwanych krotek. Krotki mają swoje atrybuty i za ich pomocą, każda krotka zapisana jest w relacji do innej krotki.

Zatem: encje to rodzaje “obiektów”, które przechowywane są w bazie danych. Na przykład: towar, czy producent. Każda z encji ma swoje wyróżniające atrybuty, które mają swoje określone typy. Relacyjne bazy danych obsługują różne typy danych, które w większości przypadków są zgodne z typami spotykanymi w językach programowania.

Zatem krotka to zbiór tych atrybutów. Krotki często prezentowane są w postaci wiersza w tabeli gdzie każda kolumna odpowiada poszczególnym atrybutom. Skoro pojedyncza krotka to jeden wiersz w tabeli, to zbiór krotek to cała tabela.

W relacyjnych bazach danych zależności pomiędzy poszczególnymi tabelami możemy określać za pomocą relacji. Aby relacje miedzy tabelami były spójne i jednoznaczne, w modelu relacyjnym krotki w relacji nie mogą się powtarzać, muszą być unikalne. Aby to zapewnić tabele posiadają unikatową kolumnę zawierającą klucz główny. Klucz główny to unikalny identyfikator dla każdego wiersza w tabeli. Bazy danych optymalizują dostęp do danych przy pomocy klucza głównego.

W relacyjnych bazach danych do opisania zależności pomiędzy poszczególnymi tabelami wykorzystywane są klucze obce. Klucz obcy to dodatkowa kolumna (lub kolumny), która pokazuje zależność, powiązanie z inną tabelą. Zatem klucz obcy jest niczym innym niż kluczem głównym wskazującym na inną konkretną krotkę, a co za tym idzie na encję z innej tabeli.

W relacyjnych bazach danych mamy trzy rodzaje zależności.
a) jeden do jednego – kiedy każdej krotce przypisana jest dokładnie jedna inna krotka, np.: samochód – numer rejestracyjny. Każdy numer rejestracyjny przypisany jest tylko do jednego samochodu, podobnie każdy samochód ma tylko jeden numer rejestracyjny.

b) Jeden do wielu – kiedy jedna krotka, może być powiązana z wieloma innymi krotkami. W przypadku takiej relacji mówimy o jednokierunkowości, ponieważ w druga stronę mamy ciągle relację: jeden do jednego. Przykładem takiej zależności może być producent – towar. Każdy producent produkuje wiele towarów, ale każdy towar wyprodukowany jest przez tylko jednego producenta.

c) Wiele do wielu - kiedy każda krotka może dowolnie być powiązana z innymi krotkami, bez określenia kierunku. Dobrym przykładem jest zależność pomiędzy: hurtownikami i towarami. Oznacza ona tyle, że wielu hurtowników zaopatruje się w wiele towarów, ale ten sam towar pobierany jest przez wielu hurtowników. Zabiegi relacji wiele do wielu zazwyczaj realizowane są za pomocą dedykowanych tabel tranzytowych, zapewniające poprawne wiązanie krotek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy
Rozkład materiału