profil

Konferencja w Jałcie i Teheranie

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-18
poleca 85% 427 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Konferencja w Jałcie odbyła się od 4 do 11 lutego 1945 r. Była, to jedna z trzech konferencji wielkiej trójkirzebiegające od 4 do 11 lutego 1945 roku spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki) przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej

Była to druga z konferencji wielkiej trójki, miała miejsce po konferencji teherańskiej (listopad - grudzień 1943), a przed konferencją poczdamską (lipiec - sierpień 1945). Wielka trójka odbyła wiele konferencji, jednak na konferencjach teherańskiej, jałtańskiej oraz poczdamskiej zapadły decyzje najwyższej wagi. Miała decydujące znaczenie dla powojennego kształtu Europy i dalszym losie europy.

Główne postanowienie to
- na konferencji ustalono, okupacje Niemcy, ZSRR, Wielka Brytanie będą okupowały wyznaczone cztery strefy.
- Niemcy miały zapłacić za poniesione szkody, które wyrządziły w czasie wojny państwom poszkodowanym.
- Zostaną ukarani wszyscy zbrodniarze wojenni.
- Zostanie powołana komisja reparacyjna do ścigania zbrodniarzy powojennych.
- Związek Radziecki otrzymał kontrolę nad jedną trzecią Niemiec (Turyngią, Saksonią, Meklemburgią, Brandenburgią i Pomorzem Przednim) i aliancką strefę operacyjną w Europie do czasu zakończenia wojny.
- Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego (obecnie Litwa, Ukraina i Białoruś).
- Churchill i Roosevelt uznali zgodność działań NKWD z konwencją dotyczącą prowadzenia
wojny na lądzie - w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski. Roosevelt zapewnił Stalina, że Stany Zjednoczone nigdy nie będą popierać tymczasowych władz polskich, które byłyby wrogie jego interesom.
- Stalin zobowiązał się do przystąpienia w dwa do trzech miesięcy po kapitulacji Niemiec do wojny z Japonią, w zamian za co otrzymał obietnicę m.in. utrzymania status quo w Mongolii Zewnętrznej, przywrócenia praw utraconych przez Rosję w 1904 roku, dotyczących Południowego Sachalinu i Port Arthur, oraz przejęcie przez ZSRR Wysp Kurylskich.

Konferencja jałtańska była zwycięstwem Stalina. Rząd na uchodźstwie na czele, którego stał Arciszewski przyjął negatywnie postanowienia jałtańskie jako krzywdzące dla Polski i nie wyraził na nie zgody. Linia Curzona, która wyznaczała granicę Polsko Sowiecką była uznawana poniekąd jako częściowy rozbiór kraju.Określenie „zdrada jałtańska” było używane przez polskie środowiska niepodległościowe po II wojnie światowej w odniesieniu do spolegliwości zachodnich aliantów wobec żądań Stalina, a także jako synonim opuszczenia Polski przez sojuszników i ich zgody na podporządkowanie Europy Środkowo-Wschodniej Związkowi Radzieckiemu.

Konferencja w Poczdamie- miała miejsce (17 lipca 1945 - 2 sierpnia 1945 w Poczdamie w pałacu Cecilienhof) w spotkaniu wzięli udział Józef Stali ZSRR, Harry Truman USA i Winston churchill Wielka Brytania. Na konferencji stronę rządu Tymczasowego reprezentowali Bolesław Bierut, Edward Osóbka-Morawski, Stanisław Grabski, Stanisław Mikołajczyk, Wincenty Rzymowski, Zygmunt Modzelewski oraz Michał Rola-Żymierski.

Celem konferencji było ustalenie drogi likwidacji skutków drugiej wojny światowej jak i szczególne znaczenie miała sprawa Niemiec, a mianowicie ich los po wojnie. Niemcy nie miały być. Ustalono, że celem nie jest zniszczenie Niemiec a ich naprawa i pełne przekształcenie w państw demokratyczne. Zajętą się też sprawą pokojową a konkretnie sojuszami pokojowymi, które by miały zaistnieć w czasie powojennym.

Postanowienie konferencji
- Niemcy zostały obarczone odpowiedzialnością za drugą wojnę światową.
- demilitaryzacja, denazyfikacja, demokratyzacja, decentralizacja oraz dekartelizacja Niemiec
- odszkodowania dla państw poszkodowanych, wypłacane przez Niemcy
- 15% reparacji wojennych przyznanych ZSRR miała otrzymać Polska
- dokonanie przesiedleń ludności niemieckiej z terenów Czechosłowacji, Polski i z Węgier

Uchwały przewidywały zmiany granic Niemieckiej na korzyść Polski- Gdańsk część Prus Wschodnich i tereny do odry i Nysy Łużyckiej. W wyniku ustaleń Niemcy utraciły 23 procent terytorium.

Poza tym ustalono, że procesy Norymberskie jako ukaranie zbrodniarzy hitlerowskich.

Premier Mikołajczyk przyjął z aprobatą ustalenie konferencji mówiąc, że stanowią one przyczynią się do pokoju i rozbudowy Polski.

Mam pytanie, czy taki opis tych konferencji wystarczy w liceum- poziom podstawowy? Widzę, że w internecie są dużo dłuższe i obszerne, ale starałem się opisać najważniejsze rzeczy. Czy w czasie sprawdzianu taka wiedza jak tutaj jest przedstawiona wystarczy?

Jak, to oceniacie proszę o pomoc, przypomnę, że poziom podstawowy nie rozszerzony.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Historia Polski