profil

Rudy, Jan Bytnar - charakterystyka

poleca 85% 678 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Rudy, bohater Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego, to tak naprawdę Jan Bytnar. Urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej. Był maturzystą Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie w 1939 roku. Należał też do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Matka Rudego była nauczycielką, a ojciec, były legionista, kierownikiem Szkoły Specjalnej dla dzieci niepełnosprawnych. Rudy dorastał w kochającej się rodzinie, w której zostały mu przekazane wartości patriotyczne.

Charakterystyka zewnętrzna
Janek nie był zbyt wysoki. Miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Oczy i czoło odzwierciedlały wybitną inteligencję.

Charakterystyka wewnętrzna
Rudy był bardzo zdolnym i inteligentnym uczniem. Świetnie radził sobie z matematyką. Dorabiał sobie korepetycjami. W czasie działalności w małym sabotażu wyróżniał się pomysłowością w realizacji projektów. To on wymyślił „wieczne pióro”, stempel z Polską Walczącą, i system blokowy wciągania flag na latarnie. Kiedy podejmował się jakiegoś zadania, chciał je wykonywać bardzo dobrze i do końca. Z fatalnego kucharza drużyny „Buków” stał się kucharzem wyśmienitym, podobnie było z tańcem. W czasie wojny wraz z kolegami zaangażował się w działalność małego sabotażu. Udało mu się zerwać trzy z czterech kilkumetrowych flag zawieszonych na Zachęcie. Wyróżniał się w akcji rysowania na murach żółwia propagującego powolną robotę w zakładach pracujących na rzecz okupanta. Jednego wieczoru narysował ich ponad osiemdziesiąt. Namalował wielką kotwicę – symbol Polski Walczącej na pomniku Lotnika. Nieustannie wykazywał się odwagą, czasami wręcz brawurą. Służba w dywersji sprawiła, że zmężniał. Z chłopaka stał się mężczyzną, który bez trudu potrafił rozbroić niemieckiego oficera SS. Jednak wobec swych przyjaciół pozostał bardzo delikatny i dobry. Kiedyś, gdy nie zgadzał się z Zośką w jakiejś sprawie, najpierw poinformował go o tym w cztery oczy i zapytał, czy swoim wystąpieniem nie sprawi mu przykrości. Był też bardzo dobrym dowódcą, cenionym przez swoich podwładnych, ale też towarzyszy-dowódców.
W czasie przesłuchania, pomimo stosowania przez Gestapo brutalnych metod i wielkiego cierpienia, Rudy nikogo nie zdradził. Był dzielny do końca.

Ocena postaci
Rudy był patriotą, który gotów był oddać swoje życie w imię miłości do ojczyzny, ale też przyjaźni – nawet katowany nikogo nie wydał. Wojna zmusiła go do podejmowania trudnych decyzji – musiał zabijać, by samemu przeżyć. Mimo tego pozostał dobrym człowiekiem, wrażliwym i dbającym o przyjaciół i rodzinę.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 2 minuty