profil

Podsumowanie rozdziału o Ameryce Południowej i Północnej

poleca 85% 112 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ukształtowanie terenu: Obie Ameryki mają układ południkowy, czyli na zachodnim wybrzeżu są góry, na środku rozległe równiny a na wschodzie wyżyny.
Klimat: Ameryka leży w zasięgu wszystkich stref klimatycznych co wynika z jej dużej rozciągłości południkowej. Na klimat mocno wpływa ukształtowanie terenu (sprzyja przemieszczaniu się mas powietrza, dlatego chłodne powietrza dociera aż do zatoki meksykańskiej) i prądy morskie (wpływające na ilość opadów).
Wody powierzchniowe
AMERYKA JEZIORA RZEKI % POWIERZCHNI KONTYNENTU
PÓŁNOCNA Górne, Michigan, Ontario, Huron, Erie System Missisipi - Missouri 13%
POŁUDNIOWA Maracaibo System rzeczny Amazonki 40%

Tornado – występująca w Ameryce Północnej trąba powietrzna, czyli wirująca kolumna powietrza. Powstaje kiedy gorące i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej napotyka zimne i suche powietrze znad Gór Skalistych. Najwięcej tornad występuje pomiędzy Teksasem a Dakotą Południową (Aleja Tornad).
Skutki tornad : zależą od rozmiaru tornada, od zniszczenia dachu domu po całe fundamenty.
Cyklon tropikalny – głęboki ośrodek niskiego ciśnienia atmosferycznego; wygląda jak olbrzymi wir (średnica wynosi 20 – 30 km) i powstaje nad oceanami gdy woda ma temperaturę wyższą lub równą 25’C. Pośrodku cyklonu występuje oko cyklonu, które jest jedynym miejscem gdzie nie występuje silny wiatr.
Jak nazywane są cyklony tropikalne na świecie
Region Nazwa
Zachodnie i wschodnie wybrzeże Atlantyku huragan
Północno – zachodni Pacyfik tajfun
Rejon Zatoki Bengalskiej, Morza Arabskiego i południowej części Oceanu Indyjskiego cyklon
Australia Willy- willy

Amazonia – lasy, będące domem dla prawie 2/3 wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt, produkujące 20% tlenu atmosferycznego położone w centralnej części Ameryki południowej w dorzeczu najdłuższej rzeki świata Amazonki. Amazonia administracyjnie leży w Brazylii oraz ośmiu innych krajach.
Środowisko przyrodnicze: W Amazonii występują wilgotne lasy równikowe, które w tej części świata nazywa się selwą. Tam są wysokie średnie temperatury powietrza (ok 25’C) i obfite regularne opady deszczu – do 4000mm rocznie. W tym klimacie nie występują zróżnicowane pory roku. Amazonie cechuje wyjątkowa różnorodność fauny i flory. Wilgotne lasy równikowe produkują tak dużo tlenu, że są nazywane zielonymi płucami Ziemi.

Gospodarka amazońska:
- na przełomie XIX i XX wieku pozyskiwano naturalny kauczuk
- w drugiej połowie XX wieku eksploatacja surowców mineralnych ( ropa naftowa, diamenty, złoto)
- w latach 70 wylesianie lasów na masową skale pod pola uprawne
Ekologiczne następstwa wylesiana Amazonii:
• Wzrost średniej temperatury powietrza na Ziemi
• Ograniczenie bioróżnorodności
• Erozja gleb
• Zaburzenie obiegu wody w atmosferze
Ludność Ameryki

Wielkie migracje: W historii zasiedlenia Ameryki wyróżnia się kilka wielkich fal migracji. Pierwszą był napływ ludzkości pochodzenia azjatyckiego, który na Alasce dał początek Aleutom a w obszarach arktycznych – Inuitom (Eskimosom). Indian, Aleutów i Inuitów traktujemy obecnie jako rdzenną ludność Ameryki. Drugą falą migracji zapoczątkował Krzysztof Kolumb gdy dotarł do wybrzeży Ameryki Północnej pod koniec XV wieku. Do Ameryki przybywać zaczęła rasa biała. Następną falą była przymusowa migracja czarnoskórych ludzi pochodzenia afrykańskiego. Mieli oni służyć rasie białej jako niewolnicy. Obecnie do Ameryki Północnej migruje wiele osób ze wszystkich krajów.
Liczba ludności: Przed dotarciem Kolumba w Ameryce żyło ok. 30 milionów ludzi. Liczba ta urosła dopiero w XIX wieku kiedy zaczęła gwałtownie wzrastać. Obecnie żyje tam ok. 1 miliarda ludzi i nadal pojawia się więcej.
Sytuacja rdzennej ludności: Od XV wieku są wypierani przez Europejczyków z zamieszkiwanych przez nich terenów. Indianie muszą mieszkać w rezerwatach w których są złe warunki.
Rozmieszczenie ludności: nierównomierne, wynikające z warunków środowiska przyrodniczego, poziomu rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów i regionów oraz historii zasiedlenia tej części świata.

Megalopolis – wielkie tereny na których znajdują się miasta pomiędzy którymi nie ma żadnej przerwy. Przykładowymi megalopolis jest południowokalifornijskie na zachodnim wybrzeżu obejmujące miasta np. Los Angeles, San Francisko i ChiPitts czyli megalopolis wielkich jezior tworzone przez Chicago, Detroit i Pittsburgh.
Slamsy – zbyt szerokie tempo urbanizacji doprowadziło do powstania slamsów, czyli dzielnic nędzy. Mieszkają w nich osoby biedne, które przybyły do Ameryki by zdobyć prace, której nie znalazły. Czasami w takich miejscach żyje połowa ludności miejskiej. Slamsy powstają wokół wielkich miast i w różnych krajach są nazywane inaczej: w Brazylii są fawele, w Peru zaś barriadasy.
Flaga Kanady
Klimat i krajobrazy Kanady: W Kanadzie panuje klimat polarny i subpolarny a na południu umiarkowany chłodny i umiarkowany ciepły. Większość obszarów to tundra. Wykazuje cechy kontynentalne, czyli duża różnica temperatur latem i zimą. Na obszarze gdzie występuje klimat umiarkowany ciepły można prowadzić gospodarkę rolną.
Ukształtowanie powierzchni: charakterystyczne dla Ameryki – układ południkowy.
Wpływ prądów morskich na klimat:
Ciepłe: Północnopacyficzny i Alaski
• Powodują ogrzanie terenów nadbrzeżnych
• Powodują obfite opady
• Wpływają na to, że na zachodzie są łagodne zimy
Zimne: Labradorski
• Wpływa na to, że na wschodzie są chłodniejsze zimy
• Opady na wybrzeży większe niż w centrum kraju.
Flaga USA
Największa gospodarka na świecie: Stany Zjednoczone są często nazywane największą potęgą gospodarczą świata. W 2016 ich PKB stanowiło 25% produktu światowego brutto. USA wytworzyło i zużyło wtedy 1/5 wyprodukowanej na świecie energii elektrycznej. Stany Zjednoczone są największym światowym importerem i drugim eksporterem tuż po Chinach. Ponadto zajmują czołowe miejsca w wydobyciu wielu surowców. Kapitał amerykański jest obecny niemal wszędzie a kraj się rozwija.
Rozwój przemysłu: rozwinął się w XIX wieku gdy w północno wschodniej części kraju zaczęły powstawać kopalne i huty. Z czasem przemysł amerykański rozwinął się w innych aspektach, np. motoryzacji. Obecnie jest on niezwykle nowoczesny i wytwarza ogromne ilości produktów.
Dolina Krzemowa – miejsce w USA w którym rozwinęła się technologia zaawansowana czyli przemysł samochodowy i elektryczny.
Usługi: rozwinięte, najważniejsze są telekomunikacyjne, edukacyjne, naukowo- badawcze i finansowe.
Rolnictwo: W USA są wielkie prywatne farmy które mają wielkość ok. 190 ha, karmią cały kraj. Rolnictwo jest nowoczesne. 

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Geografia świata